RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyniki badań nie potwierdziły zakażania SARS-CoV-2 u norek

Stado będzie monitorowane (fot. Shutterstock/Martin Mecnarowski)

Nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek – poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda. Badania norek wykluczających koronawirusa na fermie zostały wykonane przez Instytut Weterynaryjny w Puławach.

W Danii zostaną wybite wszystkie norki

W Danii zostaną wybite wszystkie norki po wykryciu na niektórych fermach mutacji koronawirusa. Duński rząd uzyskał w tej sprawie porozumienie w...

zobacz więcej

Badania zostały zlecone przez ministra po informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych na fermie w woj. pomorskim.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, uznawane są tylko wyniki przeprowadzone przez urzędowe laboratoria i przez laboratorium referencyjne Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Wyniki badań nie potwierdziły wirusa


– Wyniki badań, o których informowały media nt. możliwości wystąpienia pierwszego zakażenia na fermie norek w Polsce, (...) nie potwierdziły obecności wirusa SARS-CoV-2 u tego gatunku zwierząt – powiedział dyrektor Instytutu Weterynaryjnego Krzysztof Niemczuk.

Szef Instytutu pokreślił, że nie ma koronawirusa na fermach norek w Polsce, jednak ze względu na sytuację, która wystąpiła w ostatnich dniach, stado to będzie monitorowane pod względem klinicznym.

źródło:

Zobacz więcej