RAPORT

Pogarda

Wtargnięcia do kościołów, zagrożenie epidemiczne – śledztwo w sprawie „Strajku Kobiet”

Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa napływają do prokuratur w całej Polsce (fot.  Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa napływają do prokuratur w całej Polsce (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo dotyczące „Strajku Kobiet”. W postępowaniu badane są m.in. wątki sprowadzenia zagrożenia epidemicznego poprzez organizację zgromadzeń publicznych oraz wtargnięć do kościołów przez osoby demonstrujące.

Strajk Kobiet nawołuje do palenia kościołów? Zawiadomienie do prokuratury

– To prosta ścieżka prowadząca do terroru politycznego – mówi portalowi tvp.info mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. To jego reakcja na...

zobacz więcej

Jak poinformował portal wpolityce.pl powołując się na ustalenia swoich dziennikarzy, postępowanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zostało wszczęte 19 listopada i dotyczy kilku wątków.

Między innymi chodzi o znieważanie katolików, a także o „sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemicznego związanego z koronawirusem poprzez organizację zgromadzeń publicznych” – czyli strajków, które odbywały się na ulicach Warszawy i innych miast.

Doniesienia te potwierdziła prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Agresja wobec katolików


– W ramach tego postępowania badane są trzy wątki. Pierwszy dotyczy znieważania w październiku 2020 r., w Warszawie i innych miejscowościach, grup osób z powodu ich przynależności wyznaniowej za pomocą słów powszechnie uznanych za obelżywe – poinformowała Skrzyniarz.

Drugi wątek dotyczy wywiadu, którego 26 października udzieliła Marta Lempart ze „Strajku Kobiet” Radiu Zet. – Tu badany jest wątek publicznego nawoływania do działań niezgodnych z prawem i pochwalania popełnienia przestępstwa na szkodę Kościoła katolickiego: złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego – wyjaśniła rzeczniczka prokuratury.

Zakłóciły mszę świętą. Szczecińska prokuratura identyfikuje sprawczynie

Ruszyło dochodzenie ws. zakłócenia mszy świętej w jednym z kościołów w Szczecinie. Nagranie ze zdarzenia, do którego doszło miesiąc temu,...

zobacz więcej

Trzeci wątek śledztwa związany jest z epidemią koronawirusa.

– Chodzi o podejrzenie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS COV-2 lub szerzenia się choroby zakaźnej COVID-19 podczas zgromadzeń publicznych, organizowanych w celu wyrażenia sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które miały miejsce w październiku 2020 r. – podała prok. Skrzyniarz.

Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu od kilku osób oraz stowarzyszeń pro-life. Postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikt nie usłyszał zarzutów. Przesłuchiwani są zawiadamiający i świadkowie.

Według portalu wpolityce.pl śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie, określane przez dziennikarzy jako „główne”, to niejedyne postępowanie w związku z protestami.

Chuligańskie działania


„Do prokuratur w całej Polsce wpłynęły i napływają zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które atakowały świątynie w ramach chuligańskich działań niektórych uczestników »Strajku Kobiet«. Wszystkie są bardzo dokładnie badane przez śledczych” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej