RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ks. Jacek Grzybowski biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej

Ks. Jacek Grzybowski (fot. diecezja.waw.pl/)

Ks. Jacek Grzybowski został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej. Decyzję papieża Franciszka ogłosiła Stolica Apostolska – poinformowała polska nuncjatura.

„Znak ufności dla świata w czasach zagrożenia”. W Watykanie rozpoczęto instalację żłóbka

Na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczęto we wtorek budowę żłóbka bożonarodzeniowego. Na miesiąc przed świętami przed obeliskiem w centrum placu...

zobacz więcej

Nominowany to dotychczasowy diecezjalny duszpasterz akademicki.

Ojciec Święty mianuje ks. Jacka Grzybowskiego, diecezjalnego duszpasterza akademickiego diecezji warszawsko-praskiej, biskupem pomocniczym tejże diecezji i przydzielił mu stolicę tytularną Nova” – podała w komunikacie Nuncjatura Apostolska.

Życiorys


Ks. Jacek Grzybowski
urodził się 11 sierpnia 1973 r. w Wołominie. Od lat młodzieńczych związany z formacyjnym Ruchem Światło-Życie (Oaza). W latach 1992-98 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Inkardynowany do diecezji warszawsko-praskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1998 r. w Warszawie. W latach 1998-2000 pracował jako wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie. W latach 2000-03 był wikariuszem parafii św. Trójcy w Ząbkach. W latach 2003-04 był kapelanem w Zgromadzeniu ss. dominikanek misjonarek Jezusa i Maryi w Zielonce. Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie w 2004 r. uzyskał tytuł doktora filozofii.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży trafi do Lizbony

Przekazanie krzyża Światowych Dni Młodzieży organizatorom ŚDM w Lizbonie w 2023 roku odbędzie się w niedzielę 22 listopada w Watykanie. Informując...

zobacz więcej

W latach 2004-13 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej w Warszawie-Tarchominie i dyrektorem Biblioteki Seminaryjnej. W 2013 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii, a od 2014 r. jest profesorem nadzwyczajnym UKSW.

W latach 2013-17 był rezydentem w parafii św. Łukasza Ewangelisty na warszawskim Tarchominie.

Od 2017 r. jest członkiem zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych, a od 2018 r. członkiem Rady Kapłańskiej diecezji warszawsko-praskiej. Od 2017 r. jest diecezjalnym duszpasterzem akademickim i dyrektorem Domu Słowa Bożego Arka na Grochowie w Warszawie. Zna język angielski.

źródło:

Zobacz więcej