RAPORT

Pogarda

Aborcja. „Schet” znowu namieszał. „Jak wychodzi z nory, to zawsze z planem”

Słowa byłego przewodniczącego wywołały burzę (fot. PAP/Leszek Szymański)
Słowa byłego przewodniczącego wywołały burzę (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Były szef Platformy Grzegorz Schetyna namieszał w szeregach KO słowami o aborcji. Politycy tej frakcji komentują, że powiedział samą prawdę. Inni, że próbuje namieszać.

Sędzia Pawłowicz komentuje rewelacje Onetu ws. wyroku TK

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej jest do poprawy – donosi portal Onet. Na tekst zareagowała sędzia TK Krystyna Pawłowicz....

zobacz więcej

Schetyna: Wrócić do kompromisu


W poniedziałek były lider PO Grzegorz Schetyna oświadczył, że nie chce aborcji na życzenie. – Uważam, że trzeba spokojnie porozmawiać w jaki sposób wrócić do kompromisu aborcyjnego, jak go unowocześnić i dać mu nowe życie – podkreślił. Potwierdził w ten sposób głębokie podziały, jakie w sprawie kompromisu aborcyjnego istnieją w klubie Koalicji Obywatelskiej.

Według wp.pl słowa Schetyny o aborcji zirytowały część polityków KO. Portal cytuje też kilkoro anonimowych polityków frakcji. – Nikt tego powrotu dziś nie chce, a „Schet” znów miesza w szeregach – mówi jeden z nich o kompromisie.

Inny, określony mianem „stronnika Schetyny” ocenił, że „Grzegorz nie powiedział nic nadzwyczajnego”. – Wyraził to, co myśli większość Polaków i działaczy PO. Nie wszyscy, ale większość – wskazał.

Zobacz też: Agresywne zachowanie Nitrasa w Sejmie. Popchnął posła PiS

Europosłowie PO poprą rezolucję przeciwko Polsce ws. aborcji

W PE odbyła się debata dotycząca aborcji w Polsce. Europosłowie grup EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali polskie władze,...

zobacz więcej

W co gra b. przewodniczący?


– Jeśli „Schet” wychodzi z nory, to zawsze z planem – przestrzega inny. – Schetyna nie chodzi na protesty, a my zasuwamy dzień i noc. Gdy staramy się dogadać z Lewicą i budować poparcie wśród kobiet i młodych, Grzegorz wyjeżdża z „kompromisem” twardogłowych prawicowców z lat 90. I próbuje stworzyć wrażenie, że to jest stanowisko Platformy. No nie, nie jest. Partia się zmieniła. A Schetyna gra przeciwko kierownictwu PO celowo – mówi działacz Platformy „bywający na protestach kobiet”.

Posłanka KO oceniła, że „Schet” miesza non stop. Poseł „konserwatysta” oznajmił z kolei, że były szef PO o aborcji mówi prawdę. – Mówi głosem milczącej większości Platformy. A żadnego ustalonego stanowiska w koalicji nie ma – ocenił

– Nie szukamy wroga na opozycji. Budujemy relacje. Czarek Tomczyk robi pierwszą konferencję z szefem klubu Lewicy ze wspólnym wnioskiem o odwołanie Kaczyńskiego. Staramy się odkręcić sprawę z rezolucją, którą popieramy. Wspieramy protesty kobiet, interweniujemy w sprawie poszkodowanych. A Schetyna wychodzi raz i znów skupia na sobie uwagę, robiąc to, co uwielbia. Podkopując działania nowego kierownictwa – stwierdził inny polityk.

Zobacz też: Budka zawinił, Schetynę powieszą? W PO buzuje

Aborcja podzieli opozycję? „W PO jest kilku bezobjawowych konserwatystów” [WIDEO]

W środę Parlament Europejski ma zająć się rezolucją dotyczącą protestów Strajku Kobiet w Polsce. Europosłowie PO i PSL nie zdecydowali jeszcze, czy...

zobacz więcej

Protesty ws. aborcji


Od ponad miesiąca w całej Polsce trwają protesty po październikowym wyroku TK w sprawie aborcji.

22 października Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej, który dopuszcza przerwanie ciąży z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Orzeczenie TK wciąż nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że w tej sprawie rządzący czekają na uzasadnienie październikowego wyroku.

Gdyby wyrok TK wszedł w życie, wówczas aborcja byłaby legalna tylko w dwóch przypadkach – gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu kobiety oraz gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej