RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: 35 mld zł rządowej pomocy dla firm. Rusza tarcza PFR 2.0

Najnowsze

Popularne

W tarczy 2.0 znajdą się dotacje bezzwrotne dla mikrofirm, świadczenia postojowe, zwolnienia ze składek ZUS oraz świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. OECD i KE prognozują jeden z najniższych spadków PKB w Polsce w porównaniu do innych krajów UE – dodał.

Koronawirus. Kiedy rozporządzenie dotyczące obostrzeń?

Najprawdopodobniej w czwartek zostanie opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zapowiedzianych w sobotę przez premiera Mateusza...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Tarcza 2.0 obejmie najbardziej dotknięte branże


– Tarcza 2.0 to co najmniej 35 do 40 mld zł, 3 mld zł dla mikrofirm, 5 mld zł dla małych firm; dla średnich i większych to pozostałe 25-27 mld zł – powiedział premier zapowiadając na konferencji prasowej wdrożenie nowego programu pomocy.

– O ile pierwsza tarcza uratowała gospodarkę w tamtej fali kryzysu (...), dzisiaj patrzymy przede wszystkim na te branże, które są najbardziej dotknięte – dodał Morawiecki.

Powiedział, że chodzi o ok. 40 branż w tym: gastronomię, przewozy, hotelarstwo, turystykę, a także kulturę i rozrywkę.

Szef rządu podkreślał, że świat w dobie pandemii zmaga się nie tylko z jej skutkami w obszarze ochrony zdrowia, ale również w gospodarce. Stwierdził przy tym, że obecne metody walki z kryzysem w Polsce przynoszą pozytywne rezultaty.

– Poziom bezrobocia i aktywności ekonomicznej ludności – tutaj nie tylko rejestrujemy jedne z najlepszych wyników w Europie, a nawet na świecie, ale dodatkowo można powiedzieć, że mamy do czynienia w III kwartale z przyrostem aktywności ekonomicznej ludności powyżej poziomu sprzed czasów pandemii – mówił Morawiecki.

Według niego, „podstawową przyczyną tego osiągnięcia” jest to, że „państwo polskie nie zostawiło samych sobie przedsiębiorców i pracowników podczas kryzysu”.

Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane. Ponad pół tysiąca zgonów

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek w raporcie o kolejnych 16 687 przypadkach zakażenia. Z danych resortu wynika,...

zobacz więcej

Spadek PKB jeden z najniższych w Europie


Na konferencji prasowej premier mówił, że „by lepiej sobie zdać sprawę” z efektu rządowej tarczy dla gospodarki, trzeba porównać sytuację Polski do innych krajów Europy.

– Tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że i OECD i KE prognozują jeden z najniższych spadków PKB w Polsce w porównaniu do innych krajów UE. A jeśli zestawimy ze sobą dwa te parametry jednocześnie – czyli gospodarka i płytkość recesji, płytkość spadku gospodarki oraz zdolność do utrzymania miejsc pracy, to myślę, że jesteśmy na miejscu numer jeden w Europie – powiedział Morawiecki.

Dodał, że porównując dane Polski do danych choćby z krajów mających podobny spadek PKB, jak Litwa, to „na Litwie jednak przyrost bezrobocia był jednym z najwyższych, o około 2 punkty procentowe, to tak jakby u nas wzrosło bezrobocie z 6 do 8 proc.”.

– A oczywiście nasza sytuacja jest na rynku o wiele, wiele lepsza – stwierdził Morawiecki. Mówił, że warto przywołać też dane z Narodowego Banku Polskiego wskazujące, że Polska w 2020 roku najprawdopodobniej będzie miała największą nadwyżkę na rachunku bieżącym, przynajmniej od czasu wejścia do UE.

– Praktycznie jedną z najwyższych kiedykolwiek odnotowanych. To też świadczy o zdolności Polski do odpowiedzi na te trudne czasy i budowania siły konkurencyjnej gospodarki, siły eksportu – powiedział szef rządu.

Sytuacja na rynku pracy podczas pandemii. Przedstawiono dane

Planowane zwolnienia grupowe w październiku były większe niż we wrześniu, jednak ich skala potwierdza dobrą, jak na lockdown, sytuację na rynku...

zobacz więcej

– Ktoś powie, że to tylko sygnały, ale oczywiście te sygnały nie zadziały się bez przyczyny i tą przyczyną są nasze działania, które pozwoliły ocalić miejsca pracy, takie jak zwolnienie z składek na ZUS, jak postojowe, jak świadczenia dla pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jak oczywiście bezpośrednie dotacje dla mikrofirm, dla małych firm i to będziemy kontynuować – oświadczył premier.

– Przede wszystkim chcemy ratować miejsca pracy, bo nie jesteśmy głusi, nie jesteśmy odporni, jak rząd Platformy Obywatelskiej (...) na wołania ze strony kół gospodarczych o pakiety stymulacyjne, o ratowanie gospodarki – powiedział Morawiecki.

Wzrost bezrobocia w Polsce


Przekonywał, że w Polsce wzrost bezrobocia jest mniejszy niż w niektórych krajach Unii Europejskiej, m.in. Niemczech, Hiszpanii. – To pokazuje skalę różnicy w działaniach Polski, która jest krajem na dorobku. W porównaniu do Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch jesteśmy kraje biedniejszym (...) Potrafiliśmy lepiej i inaczej odpowiedzieć ratując miejsca pracy – stwierdził.

Podkreślił, że nie oznacza to jednak, że sytuacja gospodarcza jest dobra, bo – dodał – „jest bardzo trudna”.

Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy, jak szybko będziemy w stanie wyjść, odbić się z tego gospodarczego dołka – powiedział premier.

Jak mówił, to, że instytucje międzynarodowe prognozują, że Polska „już w 2021 roku przezwycięży kryzys” napawa go optymizmem. – Ale wołałbym, żebyśmy z ogromną odpowiedzialnością podeszli do epidemii, bo to mechanizm sprzężeń zwrotnych – powiedział Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej