RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więcej pieniędzy na ratowanie firm

W przyszłym budżet może być większy (fot. Shutterstock/Pawel_Brzozowski)

Spółki, które chcą się restrukturyzować, jeszcze w tym roku mogą dostać od Agencji Rozwoju Przemysłu 650 mln zł. W przyszłym budżet może być większy – pisze „Puls Biznesu”.

Koronawirus. Kiedy rozporządzenie dotyczące obostrzeń?

Najprawdopodobniej w czwartek zostanie opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zapowiedzianych w sobotę przez premiera Mateusza...

zobacz więcej

Jak podkreśla dziennik, w sierpniu weszła w życie stworzona w ramach Polityki Nowej Szansy ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania albo restrukturyzacji przedsiębiorstw.

„Dzięki temu do firm, szczególnie mikro-, małych i średnich, które są zagrożone upadłością, co roku przez 10 lat ma trafiać 120 mln zł” – przypomniana „PB”.

Według dziennika biznes narzekał, że to zbyt małe pieniądze, żeby kogokolwiek uratować. „Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która jest operatorem programu, przekonywała, że może on zostać zasilony wsparciem z funduszu antycovidowego. I tak się stało” – zaznacza gazeta.

Dodaje, że dzisiaj do dyspozycji firm jest 650 mln zł, a w przyszłym roku jest szansa na drugie tyle.

50 mln z zaplanowanych 120 mln


„PB” wyjaśnia, że operacyjnie nabór do programu ruszył dopiero 24 września. „Dlatego w tym roku ze 120 mln zł przewidziano na niego tylko 50 mln zł” – czytamy. Gazeta zwraca uwagę, że 600 mln zł to natomiast wsparcie z funduszu antycovidowego.

Wciąż jesteśmy przed wydaniem pierwszej decyzji co do udzielenia wsparcia, która powinna zapaść na przełomie listopada i grudnia” – mówi cytowany przez dziennik wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Kolczyński zaznacza, że przy ocenie wniosku brane są pod uwagę m.in czynniki takie jak znaczenie przedsiębiorcy dla danego rynku czy skala zatrudnienia – pisze dziennik.

„Oczywiście jest to oceniane proporcjonalnie do wielkości danego przedsiębiorstwa” – wskazuje gazecie Kolczyński. Dodaje, że firma ubiegająca się o pomoc musi wykazać, że ma racjonalny pomysł na restrukturyzację i że są duże szanse na jej powodzenie – pisze „PB”.

źródło:

Zobacz więcej