RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja ds. pedofilii już pracuje. „Nie będzie taryfy ulgowej dla hierarchów”

Komisja ds. pedofilii będzie zajmować się również zgłoszeniami dot. osób duchownych (fot. Shutterstrock/New Africa)

Do państwowej komisji ds. pedofilii wpłynęły już pierwsze zgłoszenia o przypadkach molestowania seksualnego dzieci – poinformował przewodniczący tej komisji Błażej Kmieciak. Zapewnił też, że w takich sprawach „nie będzie taryfy ulgowej dla hierarchów kościelnych”.

Powstanie komisji ds. pedofilii to pewnego rodzaju objaw dojrzałości legislacyjnej

Powstanie komisji ds. pedofilii to pewnego rodzaju objaw dojrzałości legislacyjnej – ocenił jej szef dr hab. Błażej Kmieciak. Jak dodał, ustawa, na...

zobacz więcej

We wtorek państwowa komisja ds. pedofilii rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach przestępstwa pedofilii albo o ich ukrywaniu. Jak poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową Błażej Kmieciak, już pierwszego dnia do komisji trafiły wnioski w tych sprawach.

– Ze stanu na środę z godz. 9 wynika, że wpłynęły do nas już cztery zgłoszenia. Dotyczą one molestowania seksualnego dzieci zarówno przez krewnych, jak i osoby niespokrewnione. Komisja teraz analizuje i weryfikuje te wnioski – zaznaczył.

Przewodniczący potwierdził, że jedno z pierwszych zgłoszeń zostało skierowane do komisji przez księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Jak informowały wcześniej media, ksiądz ten zgłosił do komisji sprawę molestowania kilkunastu chłopców przez księdza diecezji tarnowskiej i rzekomego tuszowania tego przestępstwa przez biskupa.

„Osoby duchowne nie mają immunitetu”


Kmieciak spytany, czy komisja będzie zajmowała się sprawami ewentualnego ukrywania pedofilii przez hierarchów kościelnych, odparł: „Jeśli ktoś zgłosi sprawy konkretnego hierarchy i wskaże na konkretne przestępstwo, to na pewno będziemy się tym zajmować i informować organy ścigania. Dotyczy to zarówno samego krzywdzenia dzieci, jak i ukrywania tej zbrodni”.

Wiadomo, kto pokieruje państwową komisją ds. przypadków pedofilii

Dr hab. Błażej Kmieciak został w piątek wybrany na przewodniczącego państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii. Wcześniej tego...

zobacz więcej

Dopytywany, czy nie wyklucza wezwania hierarchów kościelnych do złożenia wyjaśnień przed komisją, odparł, że biskupi i kardynałowie są takimi samymi obywatelami jak inni i nie widzi żadnej podstawy do wykluczania jakiejkolwiek grupy społecznej lub zawodowej od odpowiedzialności za przestępstwa pedofilskie lub ich ukrywanie.

– Osoby duchowne nie mają żadnego immunitetu, jeśli chodzi o odpowiedzialność za te czyny. Nie będzie w tej sprawie taryfy ulgowej dla hierarchów kościelnych – zapewnił przewodniczący.

Sprawy przedawnione i działania edukacyjne


Zwrócił przy tym uwagę, że zgodnie z ustawą komisja może prowadzić postępowania wyjaśniające w sprawach o czyny pedofilskie, które uległy przedawnieniu.

– W tych sprawach będziemy mogli zapraszać poszkodowanych, biegłych i osoby wskazane jako sprawcy. Będziemy mogli zadawać pytania i przyjmować wyjaśnienia – wskazał szef komisji.

Przewodniczący zapowiedział też, że komisja będzie prowadziła również działania edukacyjne.

– Chcemy stworzyć bazę miejsc, które zapewnią ofiarom przemocy seksualnej i ich bliskim szybki dostęp do pomocy prawnej i interwencyjnej. Zamierzamy też dotrzeć do nauczycieli, uczniów i jak najszerszych grup społecznych poprzez konferencje i spotkania – poinformował.

Premier: Rząd zdecydował o powołaniu komisji ds. badania problemu pedofilii

– Zdecydowaliśmy o powołaniu państwowej komisji ds. badania przypadków pedofilii – powiedział premier Mateusz Morawieckim po wtorkowym posiedzeniu...

zobacz więcej

Kmieciak powiedział też, że komisja zauważa potrzeby zmian legislacyjnych w niektórych obszarach dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci. Jak wskazał, chodzi o kwestie m.in. granicy 15. roku życia i przedawnienia przestępstwa pedofilii. Wyraził przy tym przekonanie, że analiza spraw kierowanych do komisji pozwoli na precyzyjne określenie potrzebnych zmian w przepisach.

Składanie wniosków do komisji ds. pedofilii


Państwowa komisja ds. pedofilii utworzona została na mocy ustawy, która weszła w życie we wrześniu 2019 r. Jej powstanie zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki po emisji filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Nowo powołani członkowie komisji złożyli ślubowanie w lipcu 2020. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

Od 24 listopada każda osoba, która wie o przypadku pedofilii albo o jej ukrywaniu, może złożyć wniosek o zbadanie tej sprawy przez państwową komisję ds. pedofilii. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą.

Do zadań komisji należy też m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Komisja ma także możliwość monitorowania toczących się postępowań i występowanie przed sądem jako oskarżyciel posiłkowy.

źródło:
Zobacz więcej