RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dronowy most powietrzny na trasie Szpital Narodowy – szpital MSWiA otwarty

Pierwszy w Polsce dronowy most powietrzny został uruchomiony na trasie Stadion Narodowy – Szpital MSWiA. Drony pomagają w walce z COVID-19, przewożąc próbki i krew. Lot między obiektami trwa osiem minut.

Koronawirus. Kiedy rozporządzenie dotyczące obostrzeń?

Najprawdopodobniej w czwartek zostanie opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zapowiedzianych w sobotę przez premiera Mateusza...

zobacz więcej

Stworzyliśmy most powietrzny, dzięki któremu możemy wykonywać operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi, ratującymi życie tzn. dronami, które przewożą próbki medyczne i wymazowe. To jest tak naprawdę dopiero początek cyfrowej rewolucji. Początek, który, mam nadzieję, da w przyszłości transport wszelkiego rodzaju materiałów medycznych czy leków – mówił w TVP INFO Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Dronoidy polskiej produkcji


Drony, latające pomiędzy szpitalami, to najnowocześniejsze dronoidy (skomputeryzowane, latające roboty) typu Hermes produkcji polskiej firmy Spartaqs. Hermes uzyskał rejestrację jako statek powietrzny o numerze bocznym SP-YHMS i jako pierwszy dron w Polsce przeszedł szereg testów i uzyskał zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wykonywanie lotów operacyjnych oraz automatycznych poza zasięgiem widoczności wzrokowej BVLOS, z aktywnym transponderem ADS-B (widzialnym dla radarów innych samolotów – red.) używanym i nadanym numerem ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego – red.), co uczyniło z niego pełnoprawny statek powietrzny.

Dronoidy typu Hermes są dostosowane do lotów w warunkach miejskich. Na wyposażeniu mają tzw. redundantne systemy bezpieczeństwa, dublujące newralgiczne elementy dronoida i zapewniające bezproblemowe wykonanie misji nawet w trudnych warunkach.

Każda platforma BSP firmy Spartaqs przechodzi rygorystyczne testy bezpieczeństwa i jest dodatkowo wyposażona w transpondery ADS-B i FLARM, co umożliwia śledzenie ich lotu przez służby ruchu lotniczego. Są widoczne również przez śmigłowce ratunkowe.

źródło:
Zobacz więcej