RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus. Liczba zgonów w USA znów powyżej dwóch tysięcy

Od wybuchu epidemii w USA potwierdzono już 12 mln 759 949 przypadków zakażenia wirusem (fot. PAP/EPA/ALBERTO ESTEVEZ)

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2146 ofiar śmiertelnych COVID-19. Obecność koronawirusa zdiagnozowano u 172 935 kolejnych osób.

Koronawirus. ECDC: Luzowanie obostrzeń na święta doprowadzi do trzeciej fali

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzega przed konsekwencjami luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zgodnie z szacunkami amerykańskiej uczelni od wybuchu epidemii w USA potwierdzono w sumie 12 mln 759 949 przypadków zakażenia wirusem. Zmarło 262 080 ludzi. Na całym świecie z powodu COVID-19 zmarło do tej pory 1 418 617 osób. Globalna liczba przypadków koronawirusa wynosi 60 mln 251 469.

Jak poinformował portal telewizji, CNBC Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) rozważają skrócenie zalecanego dwutygodniowego okresu kwarantanny dla osób, które miały kontakt z wirusem.

Kwarantanna


Aktualne wytyczne CDC przewidują kwarantannę w domu przez 14 dni, nawet jeśli wynik testu na obecność wirusa jest ujemny. Naukowcy twierdzą, że
zapobiega to dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby za pośrednictwem osób, zanim zaczną wykazywać objawy lub u których one w ogóle nie występują.

Jak jednak zauważył dyrektor CDC Robert Redfield, te wytyczne zostały opracowane, gdy testy diagnostyczne nie były tak łatwo dostępne jak teraz. Agencja usiłuje ustalić, czy okres kwarantanny można skrócić do zaledwie siedmiu dni w przypadku osób, u których test na obecność COVID-19 wykazuje ujemny wynik. Dziennik „Wall Street Journal” przytoczył wypowiedź menedżera CDC dra Henry'ego Walke, o opracowywaniu nowych wytycznych. Zmierzają one w kierunku zalecania okresu kwarantanny od siedmiu do dziesięciu dni w przypadkach testów z ujemnym wynikiem.

– CDC zawsze dokonuje weryfikacji swoich ustaleń i zaleceń w świetle nowych badań na wirusa powodującego COVID-19 i ogłosi zmiany, gdy będzie to stosowne – wyjaśnił w rozmowie z CNBC rzecznik CDC Belsie Gonzalez.

Na temat kwarantanny wypowiadał się też dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci. Zauważył on w rozmowie z telewizją ABC, że dwutygodniowa kwarantanna powoduje niechęć poddawania się przez wielu ludzi testom, ponieważ pozytywny wynik może ich pozbawić pracy.

źródło:

Zobacz więcej