RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budżet UE. Dziś spotkanie premierów Polski i Węgier

Premier Mateusz Morawiecki udaje się na Węgry (fot. PAP/Rafał Guz)

W Budapeszcie odbędzie się w czwartek spotkanie premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Węgier Viktora Orbana. Ma ono na celu ustalenie wspólnego stanowiska wobec negocjacji nad budżetem Unii Europejskiej.

Szefowa KE sugeruje Polsce i Węgrom rozwiązanie ws. tzw. praworządności

Państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej –...

zobacz więcej

W środę szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski podkreślił, że po tym jak Węgry i Polska zagroziły użyciem weta w sprawie unijnego budżetu, „ze strony niemieckiej prezydencji nastąpiło przemyślenie tematu i są sygnały, które świadczą o tym, że jest z tamtej strony chęć kompromisu”.

Szef węgierskiego rządu wcześniej powiedział, że uzależnienie unijnego budżetu oraz pakietu odbudowy od warunków, które nie określają dokładnie, czym jest naruszenie praworządności i które mogą doprowadzić do wprowadzania politycznie motywowanych sankcji budżetowych, zagrażają zaufaniu wśród państw członkowskich oraz interesom Węgier.

Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa z powodu dołączenia do niego mechanizmu uzależniającego wypłatę pieniędzy od kwestii praworządności.

Polski rząd argumentuje, że brak jest dostatecznych gwarancji poszanowania praw traktatowych państw członkowskich. Polska podkreśla, że chce porozumienia w sprawie unijnego budżetu możliwie jak najszybciej, ale nie może zgodzić się na dołączony mechanizm warunkowości.

źródło:
Zobacz więcej