
W Budapeszcie odbędzie się w czwartek spotkanie premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Węgier Viktora Orbana. Ma ono na celu ustalenie wspólnego stanowiska wobec negocjacji nad budżetem Unii Europejskiej.
Państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej –...
zobacz więcej
W środę szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski podkreślił, że po tym jak Węgry i Polska zagroziły użyciem weta w sprawie unijnego budżetu, „ze strony niemieckiej prezydencji nastąpiło przemyślenie tematu i są sygnały, które świadczą o tym, że jest z tamtej strony chęć kompromisu”.
Szef węgierskiego rządu wcześniej powiedział, że uzależnienie unijnego budżetu oraz pakietu odbudowy od warunków, które nie określają dokładnie, czym jest naruszenie praworządności i które mogą doprowadzić do wprowadzania politycznie motywowanych sankcji budżetowych, zagrażają zaufaniu wśród państw członkowskich oraz interesom Węgier.
Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa z powodu dołączenia do niego mechanizmu uzależniającego wypłatę pieniędzy od kwestii praworządności.