RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Somalia. Oficer CIA zginął w walce

Stany Zjednoczone mogą wycofać swoich żołnierzy z Somalii (fot. US Army)
Stany Zjednoczone mogą wycofać swoich żołnierzy z Somalii (fot. US Army)

Doświadczony oficer amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) zginął podczas walki w Somalii – poinformował dziennik „New York Times”. Nazwiska wojskowego ani okoliczności jego śmierci nie ujawniono.

Al-Kaida w Północnej Afryce ma nowego emira

Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (Aqmi) przedstawiła nowego przywódcę. Został nim Abu Obaida Yusuf al-Annabi. Jego poprzednik Abdelmalek Droukdel...

zobacz więcej

Gazeta wskazała, że zmarły to były członek sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej US Navy SEALs. Ostatnio służył w Special Activities Center, paramilitarnej jednostki CIA.

Śmierć oficera zbiegła się w czasie z sugestią prezydenta USA Donalda Trumpa, że Waszyngton wycofa swoich żołnierzy z Somalii.

W kraju stacjonuje około 700 amerykańskich wojskowych. Ich główne zadanie polega na współpracy w lokalnymi siłami w walce z islamistyczną organizacją terrorystyczną Al-Shabaab, powiązaną z Al-Kaidą.

„NYT” zwraca uwagę, że po śmierci oficera CIA przybędzie kolejna gwiazdka na pamiątkowej ścianie w centrali agencji w stanie Virginia. W ten sposób honoruje się agentów, którzy polegli w akcji. We wrześniu CIA poinformowała na Twitterze, że liczba gwiazdek wynosi 135.

źródło:
Zobacz więcej