RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronakryzys. Milionom Amerykanów zagraża głód

Koronawirus wpłynął na budżety amerykańskich rodzin (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
Koronawirus wpłynął na budżety amerykańskich rodzin (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

W amerykańskie Święto Dziękczynienia wiele organizacji, a także lokalne władze starają się, żeby nikomu nie brakło na stole żywności. Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 sprawił jednak, że milionom ludzi zagraża na co dzień głód.

Koronawirus. Synagoga ukarana za wesele z udziałem tysięcy ludzi

Synagoga Yetev Lev w nowojorskim Williamsburgu została ukarana grzywną w wysokości 15 tys. dolarów za zorganizowanie w czasie pandemii COVID-19...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zamknięcia firm i związane z tym bezrobocie, a także konieczność zatrudniania personelu w niepełnym wymiarze godzin dotknęła szczególnie ludzi o niskich zarobkach. Odczuwają to pracownicy restauracji, sklepów, hoteli i ośrodków wypoczynkowych.

„Badania pokazują, że większość rodzin nie ma awaryjnych pieniędzy na trzy miesiące, aby przetrwać trudny okres. Ogromna liczba ludzi została pozbawiona wystarczających funduszy, aby zapewnić sobie i swoim rodzinom wystarczającą ilość żywności” – podkreśla magazyn „Forbes”.

Sondaż przeprowadzony m.in. przez firmę badawczą OnePoll wykazuje, że podczas pandemii wielu ludzi stanęło w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego, czyli dostępu do wystarczającej ilości żywności potrzebnej do zdrowego życia.

Odejmują sobie od ust


Blisko połowa z 2 tys. ankietowanych osób twierdzi, że ma trudności ze zdobyciem funduszy na zakup jedzenia. 37 proc. rezygnuje ze swych posiłków, aby nakarmić dzieci. Amerykańskie media podkreślają, że ludzie muszą dokonywać wyboru, czy kupić żywność, czy wydać pieniądze na lekarstwa lub opiekę medyczną.

Według „Forbesa” federalna ustawa CARES pomogła złagodzić skutki początkowych strat ekonomicznych spowodowanych pandemią. Odkąd ustawa wygasła, więcej osób korzysta z pomocy lokalnych tak zwanej spiżarni żywności. Sponsorują je najczęściej kościoły, koalicje społeczne i tym podobne instytucje.

Pandemia w Chinach. Robot gotuje i podaje posiłki w szkole [WIDEO]

W gimnazjum w Szanghaju we wschodnich Chinach wprowadzono inteligentny system do obsługi szkolnej stołówki. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo...

zobacz więcej

Niedostatek żywności


Problem z niedostatkiem żywności dla wszystkich stał się tak dotkliwy, że przykuwa uwagę nawet takich wydawnictw jak „National Geographic”. Pismo powołuje się na organizację non-profit Feeding America, ogólnokrajową sieć ponad 200 banków żywności. Za jej pośrednictwem żywność trafia do ponad 46 mln ludzi korzystających z usług spiżarni żywności, jadłodajni, schronisk dla ubogich i innych agencji lokalnych.

W październiku Feeding America wydała około 548 mln posiłków. To średnio 52 proc. więcej niż w miesiącach przed pandemią.

Feeding America przewiduje, że do końca tego roku ponad 50 mln ludzi może doświadczyć braku bezpieczeństwa żywnościowego. Dotknie to jednego na sześciu Amerykanów i jedno na czworo dzieci; to prawie 50-proc. wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Tylko cztery z 25 hrabstw z problemami są białe


„Społeczności Afroamerykanów, rdzennych Amerykanów i Latynosów są nieproporcjonalnie zranione. Najbardziej palące potrzeby dotyczą obszarów, gdzie większość mieszkańców to ludność afroamerykańska lub rdzenni Amerykanie. Z 25 hrabstw z najwyższymi przewidywanymi wskaźnikami braku bezpieczeństwa żywnościowego tylko cztery, wszystkie w Kentucky, są w większości białe” – wyszczególnia „National Geographic”.

Jak wynika z badania amerykańskiego Biura Spisu Ludności Census, mniej niż połowa amerykańskich gospodarstw domowych ocenia, że ma wystarczająco dużo pieniędzy, by pozwolić sobie na zakup żywności potrzebnej w następnym miesiącu. 5,6 mln gospodarstw domowych miało z tym trudności w ciągu ostatniego tygodnia. Zgodnie z szacunkami Northwestern University, trzykrotnie więcej rodzin z dziećmi doświadcza głodu niż w 2019 r. Sytuację pogarsza fakt, że wygasła większość zasiłków federalnych mogących złagodzić skutki pandemii koronawirusa.

Prace nad kolejną zapowiadaną ustawą stymulacyjną utknęły na Kapitolu z powodu podziałów politycznych między Demokratami a Republikanami.

źródło:

Zobacz więcej