RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wędrówki granicami II RP. Premiera książki Tomasza Grzywaczewskiego

Reportaże Tomasza Grzywaczewskiego można oglądać na antenachTVP (fot. TVP3)
Reportaże Tomasza Grzywaczewskiego można oglądać na antenachTVP (fot. TVP3)

25 listopada do księgarń trafiła najnowsza książka reporterska podróżnika Tomasza Grzywaczewskiego  „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej”. Na antenach TVP można obejrzeć cykl reportaży autora, pt. „Tomek na granicach Rzeczypospolitej”.

Depesza o odrodzeniu Polski. Specjalna audycja w Polskim Radiu

W nocy z 18 na 19 listopada minęło 100 lat od nadania depeszy notyfikującej odrodzenie państwa polskiego. Z okazji tamtego wydarzenia wszystkie...

zobacz więcej

Książka Grzywaczewskiego to reporterska podróż wzdłuż granic przedwojennej Polski. Podczas tej wędrówki poznajemy losy mieszkańców pogranicza, a także mamy okazję przekonać się, ile dziś pozostało z dziedzictwa i kultury II Rzeczpospolitej.

Autor spotkał osoby, które pamiętają jeszcze przedwojenne granice, przemierzając m.in. Kaszuby, Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, Pomorze, Mazury i Kresy Wschodnie. Grzywaczewski odnajduje m.in. ocalałych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży II RP na Huculszczyźnie, Pokuciu i Polesiu oraz żyjących na krańcach Litwy.

Książka „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” powstała w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło:
Zobacz więcej