RAPORT

Pogarda

Lempart o ujawnianiu danych policjantów: Niesiemy pomoc w identyfikacji przestępców

Zdaniem Lempart, niezależnie od wyroku TK aborcja eugeniczna i tak będzie legalna (fot. Omar Marques/Getty Images)
Zdaniem Lempart, niezależnie od wyroku TK aborcja eugeniczna i tak będzie legalna (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– My po prostu niesiemy pomoc w zidentyfikowaniu osób, które są przestępcami i powinny odpowiedzieć za to, co się ta wydarzyło i tyle – powiedziała w TVN 24 Marta Lempart, dodając, że wspomniane osoby „na pewno za to odpowiedzą”. Chodzi o funkcjonariuszy policji, którzy interweniowali w sprawie manifestacji proaborcyjnej przed tygodniem. Jak dodała Lempart, jej organizacja będzie pomagać osobom przeprowadzającym aborcje eugeniczne, kiedy już w życie wejdą zmiany prawne w tej sprawie. – Aborcja z przyczyn embriopatologicznych nadal jest w Polsce legalna – uważa Lempart.

„Jesteście psami”. Suchanow wypycha dziennikarzy i rygluje drzwi na konferencję prasową [WIDEO]

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, nie wpuściła na konferencję prasową dziennikarzy m.in. Telewizji Polskiej. Doszło do...

zobacz więcej

– Protestowanie jest legalne. Nie ma żadnego zakazu zgromadzeń. Rządzą nami ludzie, którzy nie byli w stanie go wprowadzić – mówiła. Jej zdaniem, ograniczenia zgromadzeń w związku z pandemią można wprowadzić wyłącznie w drodze ustawy.

– My pomagamy policji, pomagamy prokuraturze. Ja nie wiem, kto tam dokładnie był. Wiadomości są sprzeczne, mamy teraz do czynienia z sytuacją, w której zamaskowani ludzie rzucili się z gazem i pałami na uczestników i uczestniczki pokojowej demonstracji. My po prostu niesiemy pomoc w zidentyfikowaniu osób, które są przestępcami i powinny odpowiedzieć za to, co się ta wydarzyło i tyle. My chcemy dopilnować, by policja i prokuratura zrobiły to, co do nich należy. Jeśli okaże się, że ci państwo są policjantami, którzy przekroczyli swoje uprawnienia, to pewnie teraz policja i prokuratura nie zadziała, ale jestem pewna, że zadziała art. 44. konstytucji, który mówi, że jeśli jakieś przestępstwo nie jest ścigane z powodów politycznych, to ono się nie przedawnia – stwierdziła, dodając, że wspomniane osoby „na pewno za to odpowiedzą”.

Lempart została też zapytana, czy jeśli lekarze nie będą stosować się do zakazu aborcji eugenicznej, za co mogą mieć „kłopoty”, to czy Strajk Kobiet im pomoże.

Wyrok TK to „oświadczenie Przyłębskiej”


– Oczywiście, że pomożemy wszystkim, którzy będą przestrzegali prawa. My idziemy zawsze po tej linii. Jeśli oświadczenie pani Przyłębskiej nie będzie stosowane przez lekarzy, bo nie ma do tego podstaw, prawo dotyczące aborcji z przyczyn embriopatologicznych w żaden sposób się nie zmieniło, a pani Przyłębska wydała oświadczenie opracowane w składzie, który nie jest prawidłowym składem TK, to oczywiście, że osoby, które będą nękane za to, że stosują się do obowiązującego prawa, bo o tym mówimy, (...), oczywiście dostaną od nas pomoc. Nie wątpię, że te osoby będą ścigane, ale będziemy też reagować jeśli lekarze będą łamać prawo, czyli będą odmawiać świadczenia, które jest legalne. Aborcja z przyczyn embriopatologicznych nadal jest w Polsce legalna – stwierdziła.

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. ujawnienia danych policjanta

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie ujawnienia wizerunku i danych osobowych funkcjonariusza policji oraz w...

zobacz więcej

„Na konferencje są zapraszani dziennikarze, nie panowie ze służb”


Znaną feministkę zapytano o wczorajsze wyrzucenie dziennikarzy m.in. TVP z konferencji prasowej organizacji. Klementyna Suchanow nazwała ich wtedy „psami”.

– Na konferencję prasową zapraszani są dziennikarze. (…) Panowie ze służb oddelegowani na odcinek medialny mogą jak najbardziej zarówno wizję, jak i fonię pobrać od swoich kolegów z policji i ABW. Wiemy doskonale, że to robią – stwierdziła.

– Wiemy, że aborcja będzie legalna. My jesteśmy tą wysepką obłędu na mapie UE, gdzie jest zakaz aborcji, który oczywiście nie powoduje, że nie ma aborcji. Powoduje, że ona jest niebezpieczna, droga, mało dostępna, choć teraz jest bardziej dostępna (…) Ludzie o tym rozmawiają, wszyscy wiemy, ile to kosztuje, jak to się załatwia. Każdy zna kogoś, kto zna kogoś, kto miał zabieg – powiedziała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej