RAPORT

Pogarda

„Kolejny przejaw alternatywnej polityki Senatu”. Uchwała ws. budżetu UE

Autorami uchwały są senatorowie KO (fot. PAP/Piotr Nowak)
Autorami uchwały są senatorowie KO (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Senat przyjął uchwałę autorstwa Koalicji Obywatelskiej, która wzywa rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej. Uchwałę poparło 49 senatorów, 48 było przeciw. Jak stwierdził wicemarszałek Senatu Marek Pęk, jest to kolejny przejaw „alternatywnej” polityki Senatu, sprzecznej z polityką Sejmu i rządu. Zdaniem Pęka takie działanie jest szkodliwe, ponieważ – jak mówił – doprowadzi do zamętu na arenie wewnętrznej i zagranicznej.

Premier do szefowej KE: Żeby zaskarżyć akt do TSUE, musi być przyjęty [WIDEO]

– Żeby zaskarżyć jakiś akt do TSUE, ten akt musi być przyjęty. My sprzeciwiamy się z całą mocą przyjęciu aktu, który jest aktem prawnym omijającym...

zobacz więcej

„Weto, którego użycie rząd PiS zapowiada, godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Grozi opóźnieniem, ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem wypłaty setek miliardów złotych ze środków europejskich dla Polski, w tym z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, które mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa. Na środki te czekają pracownicy i przedsiębiorcy, samorządy, rolnicy, a także system ochrony zdrowia w Polsce i całej Europie” – głosi uchwała.

„Rząd PiS grozi obywatelom Polski i Unii Europejskiej zabraniem tych funduszy tylko dlatego, by nadal łamać zasady praworządności, kontynuować atak na niezależne sądy, czyli w istocie po to, by zapewnić bezkarność funkcjonariuszom formacji rządzącej. Grożenie wetem jeszcze bardziej pogłębia osamotnienie międzynarodowe polskiego rządu i trwający od 5 lat dryf kraju z centrum decyzyjnego Unii Europejskiej na jej margines” – czytamy w uchwale.

„Alternatywna” polityka Senatu


Przeciw uchwale opowiedzieli się senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS mówił podczas debaty w Senacie, że uchwała wykracza poza kompetencje izby. Dodał, że jest to kolejny przejaw „alternatywnej” polityki Senatu, która – w jego ocenie – jest sprzeczna z polityką Sejmu i rządu. Zdaniem Marka Pęka, takie działanie jest szkodliwe, ponieważ – jak mówił – doprowadzi do zamętu na arenie wewnętrznej i zagranicznej.

Natomiast senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejnfeld mówił, że „polski rząd jest zobowiązany dbać o interes Polski i społeczeństwa”. W jego ocenie, weto w negocjacjach dotyczących budżetu UE jest sprzeczne z interesem państwa i narodu.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński podkreślał, że to opozycja szkodzi interesowi Polski przedłożoną uchwałą. Stwierdził, że poprzez przygotowaną uchwałę opozycja przeszkadza polskiemu rządowi w uzyskaniu funduszy europejskich, ponieważ zmniejsza jego potencjał negocjacyjny. Czerwiński skierował do senatorów opozycji pytanie, czyje interesy reprezentują. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę wyrażającą wsparcie dla rządu w sprawie negocjacji dotyczących budżetu Unii Europejskiej.

Sprzeciw Polski i Węgier


Premier Mateusz Morawiecki sprawę weta w negocjacjach z Unią Europejską będzie jutro omawiał z przywódcą Węgier Victorem Orbanem. Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączenia do niego mechanizmu uzależniającego wypłatę pieniędzy od kwestii tak zwanej praworządności. Polski rząd argumentuje, że brak jest dostatecznych gwarancji poszanowania praw traktatowych państw członkowskich. Polska podkreśla, że chce porozumienia w sprawie unijnego budżetu możliwie jak najszybciej, ale nie może zgodzić się na dołączony mechanizm warunkowości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej