RAPORT

Pogarda

„Die Welt”: Polska i Węgry mogą sobie pozwolić na blokowanie budżetu UE

Analizę przeprowadził niemiecki publicysta (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Analizę przeprowadził niemiecki publicysta (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Polska i Węgry blokują plan odbudowy i budżet UE – pisze w środę Tobias Kaiser w dzienniku „Die Welt”. Zauważa, że „mało kto o tym wie”, ale oba kraje mogą sobie pozwolić finansowo na ten upór. „Zupełnie inaczej niż ich konkurenci z południowej Europy” – podkreśla.

Krasnodębski: Mówiąc o praworządności, chcecie pogwałcić unijną praworządność

Ta Unia jest, a przynajmniej powinna być unią wolnych i równych narodów, zbudowaną na traktatach w duchu kompromisu, a nie dyktatu – mówił podczas...

zobacz więcej

„Wysoki rangą europejski dyplomata w Budapeszcie wysłał już ostrzeżenie: deklaracja blokady wyrażona przez premiera Węgier Viktora Orbana nie może być lekceważona” – twierdzi Kaiser.

„Weto stało się pewne w zeszłym tygodniu, kiedy Węgry i Polska oświadczyły w rundzie ambasadorów UE, że biorą Europę jako zakładnika finansowego: od tego czasu oba kraje zablokowały przepisy dotyczące budżetu UE w wysokości 1,074 bln na lata 2021-2027 i 750 mld euro. Plan odbudowy UE, na który czekają w szczególności kraje śródziemnomorskie” – pisze „Welt”.

Gazeta wskazuje, że oba rządy chcą uniemożliwić powiązanie wypłaty unijnych funduszy z oceną stanu praworządności.

W kogo uderzy opóźnienie zatwierdzenia budżetu?


Odpowiednia zasada ma zostać przyjęta wraz z siedmioletnim budżetem i jest skierowana przede wszystkim w Węgry i Polskę. Budapeszt i Warszawa ulegną dopiero, gdy UE zrezygnuje z tej zasady lub gdy zostanie ona – jak pisze Kaiser – „rozwodniona”.

Debata nad mechanizmem praworządności. Mocne wystąpienie Beaty Szydło w PE

W unijnych traktatach nie ma zapisów o powiązaniu funduszy UE, budżetu UE z praworządnością. Jest to próba narzucenia przez większość będącą w PE...

zobacz więcej

„Die Welt” podkreśla, że opóźnienie zatwierdzenia budżetu uderzyłoby szczególnie mocno w kraje Europy Południowej, które są silnie uzależnione od turystyki i liczą na miliardy z Brukseli; w szczególności w dwa główne kraje-odbiorców, Włochy i Hiszpanię, ale także Grecję, Portugalię i Chorwację, gdzie pieniądze z funduszu odbudowy są już rozplanowane.

Publicysta pisze, że Polska i Węgry są również beneficjentami budżetu UE i mogą spodziewać się dużych pieniędzy z funduszu odbudowy. I od razu wskazuje, że jednak „te dwa państwa mogą sobie pozwolić na blokadę (budżetu)”.

„Wynika to z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Potwierdza ostrzeżenie dyplomaty w Budapeszcie: Polska i Węgry zaoszczędziły w unijnych pieniądzach dziesiątki miliardów euro, które mogą wydać do 2023 roku” – podkreśla „Die Welt”.

„Do końca 2019 roku oba kraje pobrały tylko około 42 proc. przyznanych im środków w ramach funduszy strukturalnych na lata 2014-2020. Budapeszt i Warszawa miały zatem jeszcze ponad połowę środków dostępnych z funduszy na koniec 2019 r. Dla Węgier było to około 14 mld euro, a dla Polski nawet 50 mld euro” – pisze Kaiser.

Wspólna polityka rolna i fundusze strukturalne


„Oprócz miliardów ze wspólnej polityki rolnej, najważniejszym źródłem pieniędzy dla obu krajów na szczeblu UE są fundusze strukturalne, które są wypłacane, aby biedniejsze regiony nadrobiły zaległości gospodarcze. Większość projektów finansowanych ze środków unijnych musi być współfinansowana przez kraje będące odbiorcami, co oznacza, że nawet połowę tych pieniędzy muszą one wnieść samodzielnie” – podkreśla dziennikarz.

Szefowa KE sugeruje Polsce i Węgrom rozwiązanie ws. tzw. praworządności

Państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej –...

zobacz więcej

„W przypadku większości funduszy UE, takich jak Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), państwa członkowskie mogą nadal korzystać z funduszy przez okres do trzech lat po wygaśnięciu pierwotnego okresu finansowania. Węgry i Polska mogą uzyskać dostęp do miliardów, które nie zostały jeszcze wykorzystane, do 2023 roku. W związku z tym oba państwa nadal mają dość pieniędzy, aby dalej blokować budżet UE; zwłaszcza, że pomoc dla rolnictwa nadal napływa” – zauważa Kaiser.

„Budżetowi i funduszowi odbudowy grozi blokada. Dlatego Niemcy muszą teraz wywrzeć presję na Polskę i Węgry. W perspektywie długoterminowej fundusze UE muszą być przydzielane bardziej efektywnie” – konkluduje autor.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej