
Złożona przez Komisję Europejską propozycja jest odpowiedzią na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa, który w dużej mierze dotknął pracowników zarabiających najmniej. Według Komisji w większości państw płaca minimalna jest zbyt niska w porównaniu do innych płac i w związku z tym nie zapewnia godnego życia. Dyrektywa ma więc wzmocnić układy zbiorowe pracy oraz zapewnić objęcie odpowiednią płacą minimalną wszystkich pracowników w Unii Europejskiej.
Hiszpański „El Pais” ujawnił część planów przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie płac minimalnych w krajach unijnych....
zobacz więcej
– Pracownicy powinni mieć dostęp do odpowiedniej płacy minimalnej i przyzwoitego poziomu życia. To, co dzisiaj proponujemy, to ramy dla płacy minimalnej, przy pełnym poszanowaniu tradycji narodowych (...). Poprawa warunków pracy i życia nie tylko ochroni naszych pracowników, ale także pracodawców, którzy płacą przyzwoite pensje – argumentowała szefowa KE Ursula von der Leyen.
Warto podkreślić, że ustalenie wysokości płacy minimalnej w poszczególnych krajach nie leży w kompetencji Komisji Europejskiej. Propozycja dotyczy stworzenia jednolitych standardów jej ustalania. Mają one być przejrzyste, stabilne oraz regularnie i terminowo aktualizowane. Projekt dyrektywy wpisany jest w szerszą mapę drogową działań Unii Europejskiej w obszarze społecznym europejskiego filaru praw socjalnych, który został podpisany przez wszystkie państwa UE podczas szczytu w Goeteborgu w 2017 r.
Zmiany w zasadach handlu z Wielką Brytanią od nowego roku nastąpią niezależnie od tego, czy zawrze ona umowę z Unią Europejską, czy nie, dlatego...
zobacz więcej
Trzecia grupa to państwa, gdzie pensja minimalna jest powyżej 1000 euro. To Hiszpania, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Irlandia i Luksemburg. Najniższa pensja minimalna w tej grupie istnieje w Hiszpanii – 1108 euro, najwyższa w bogatym Luksemburgu – 2412 euro.
Oczywiście te suche liczby nie oddają poziomu życia, jaki może zapewnić minimalne wynagrodzenie. Tutaj lepiej ocenić standard siły nabywczej pensji minimalnej – jeśli spojrzymy na te kryterium, to polska płaca minimalna wypada lepiej niż płaca minimalna w 12 krajach (Łotwa, Bułgaria, Estonia, Słowacja, Węgry, Czechy, Chorwacja, Portugalia, Rumunia, Litwa, Grecja i Malta).
A co z pozostałymi państwami Unii Europejskiej? W krajach tych obowiązuje model osiągania płacy minimalnej poprzez tzw. zbiorowe układy pracy, czyli porozumienie normatywne, zawierane pomiędzy pracodawcą albo organizacjami pracodawców a organizacją związkową albo organizacjami związkowymi.
Układy mogą określać szerzej i korzystniej uprawnienia pracownicze uregulowane powszechnie w kodeksie lub innych przepisach. Nie mogą natomiast zawierać przepisów mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Wszystkie kraje Unii Europejskiej, które nie posiadają ustawowej pensji minimalnej, wypracowują je przy pomocy zbiorowych układów pracy.