RAPORT

Pogarda

Jaki ostro do Niemców w PE: Dogadujecie się z Putinem

Patryk Jaki o praworządności w UE (fot. European Union 2019 - EP/Mathieu CUGNOT)
Patryk Jaki o praworządności w UE (fot. European Union 2019 - EP/Mathieu CUGNOT)

Najnowsze

Popularne

Niemiecka prezydencja forsuje w Brukseli pomysł wiązania funduszy z praworządnością oraz karania Polski i Węgier. – Ja wam przypomnę, że do dzisiaj nie zapłaciliście nawet jednego euro za wasze poprzednie lekcje praworządności w Polsce – powiedział europoseł Patryk Jaki, nawiązując do niewypłacenia Polsce reparacji za wojnę wywołaną przez Niemcy.

Profesor o kulisach szczytu ws. praworządności. „Decyzja w grudniu”

– W obecnym kształcie jest niezgodna z traktatami – mówi o propozycji wiązania wypłat unijnych środków z praworządnością prof. nauk prawnych...

zobacz więcej

W Unii Europejskiej trwa dyskusja o uzależnianiu wypłat z budżetu od niejasnych kryteriów praworządności.

– Charakterystyczne, że najpierw niemiecki komisarz w 2018 r. forsuje rozporządzenie związane z praworządnością, a teraz niemiecka prezydencja naciska, żeby to skutecznie zakończyć – zaznaczył podczas dyskusji w Parlamencie Europejskim Patryk Jaki.

Polityk przypomniał, że główny zarzut kierowany przez Niemców pod adresem Polski to rzekome upolitycznienie wyboru sędziów w naszym kraju.

– Tymczasem Niemcy mają  najbardziej upolityczniony sposób wyboru sędziów w całej Europie.  Tam często politycy wybierają polityków na sędziów, a w Polsce dalej to sędziowie mają decydujący wpływ – zauważył.

Polityk Zjednoczonej Prawicy krytykował, że Niemcy „mają czelność mówić Polakom, że łamiemy praworządność”.

Wiceminister: PO się dogadywała, my odzyskujemy od Gazpromu miliardy

Prezes UOKiK nałożył na Gazprom ponad 29 mld zł kary. – Ta decyzja wpisuje się w stanowcze działania Polski podejmowane już od pięciu lat – mówi...

zobacz więcej

– Ja wam przypomnę, że do dzisiaj nie zapłaciliście nawet jednego euro za wasze poprzednie lekcje praworządności w Polsce – podkreślił.

Nawiązał tym samym do krzywd  wyrządzonych Polsce w czasie II wojny światowej. Mimo morderstw, zniszczeń i grabieży, Niemcy wciąż uchylają się od zapłacenia reparacji.

Patryk Jaki ostro o Nord Stream 2


– Ile jeszcze przykładów waszej arogancji, która łamała europejską solidarność, jest potrzebnych, żebyście zrozumieli, że każde państwo ma prawo decydować o tym, co jest zapisane w traktatach? Chcecie mówić o praworządności? Proszę bardzo! Czy praworządne jest dogadywanie się z Putinem nad głowami Europejczyków w sprawie gazowej? Czy to jest ta solidarność i praworządność, której Niemcy chcą uczyć całej Europy? – pytał.

Patryk Jaki odniósł się tym samym do budowy gazociągu Nord Stream 2. Rządy w Berlinie i Moskwie planują wielką inwestycję, nie zważając na interes innych państw UE, a sama instalacja ma skutecznie omijać Polskę – chociaż generuje to gigantyczny koszt budowy na dnie Morza Bałtyckiego.

– Mówiąc o tym, że każde państwo ma prawo decydować o sprawach zapisanych w traktatach, mam oczywiście na myśli kompetencje wyłączne państwa członkowskiego. W jednej minucie nie da się szczegółowo powiedzieć wszystkiego – podkreśla Jaki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej