RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jak nowy sekretarz stanu USA postrzega Polskę? Wyjaśnia były ambasador

Daniel Fried (fot. PAP/EPA/MARTIAL)
Daniel Fried (fot. PAP/EPA/MARTIAL)

Kandydat na nowego sekretarza stanu Anthony Blinken podziela wiele poglądów rządu w Warszawie, ale podobnie jak inni w zespole Joego Bidena jest też zaniepokojony m.in. konfrontacją Polski z UE ws. praworządności – mówi Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. W jego opinii Blinken „widzi Polskę przez pryzmat Solidarności, 1989 r. i polskiego sukcesu w budowaniu wolnorynkowego dobrobytu na gruzach komunizmu za pomocą demokratycznych środków”.

Sztab Joe Bidena ogłasza nazwiska przyszłych ministrów i szefów agencji

Sztab Joe Bidena przedstawił listę kandydatów na kluczowe stanowiska w przyszłej administracji. Koordynatorem służb wywiadowczych ma po raz...

zobacz więcej

Na prezentacji kluczowych członków przyszłego gabinetu Joego Bidena, kandydat na szefa dyplomacji  przytoczył historię swojego ojczyma, pochodzącego z Białegostoku prawnika Samuela Pisara, który jako jedyny ze swojej szkoły przeżył Holokaust, wyzwolony przez amerykańskich żołnierzy w Bawarii.

Według Frieda, który zna Blinkena od ponad ćwierćwiecza, to historia, którą dyplomata opowiada przy niemal każdej okazji. Ale też nie jest ona jedynym jego związkiem z Polską.

Blinken widzi Polskę przez pryzmat solidarności


– Tony Blinken był naszym wczesnym sojusznikiem w sprawie poszerzenia NATO. Podczas administracji Billa Clintona dołączył do Rady Bezpieczeństwa Narodowego jako główny speechwriter i razem pracowaliśmy nad przekonywaniem do koncepcji poszerzonego Sojuszu – wspomina były ambasador, a obecnie ekspert Atlantic Council.

– Tak jak wielu ludzi z otoczenia Bidena, a także jak sam Biden, on widzi Polskę przez pryzmat Solidarności, 1989 r. i polskiego sukcesu w budowaniu wolnorynkowego dobrobytu na gruzach komunizmu za pomocą demokratycznych środków – dodaje. Według rozmówcy perspektywa ta sprawia, że Blinken „podziela niepokój wobec widocznego odwrotu kierunku, w którym zmierza Polska”.

Biden z dostępem do briefingów wywiadowczych

Biały Dom zgodził się, by prezydent elekt Joe Biden otrzymał dostęp do codziennych prezydenckich briefingów dotyczących informacji wywiadowczych –...

zobacz więcej

– Chodzi również o kierunek na konfrontację z UE w sprawach praworządności i niezależności mediów – twierdzi były ambasador.

Wspólne poglądy Polski i USA


Jak zauważa, przyszły szef dyplomacji jednocześnie ma świadomość zbieżności poglądów i interesów w sprawach bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. Chodzi m.in. o stosunek wobec Rosji, sytuację na Białorusi i Ukrainie, poglądy na bezpieczeństwo energetyczne czy Inicjatywę Trójmorza.

– To, jak relacje Polski i USA będą się rozwijały podczas administracji Bidena, będzie zależeć w znaczącej części od tego, jak polski rząd odpowie zarówno na szanse dalszej ich budowy na istniejącym, silnym fundamencie, jak i na obawy administracji oraz przyjaciół Polski – przewiduje dyplomata.

Anthony Blinken to od wielu lat jeden z najbliższych współpracowników Bidena, postrzegany jako jego „prawa ręka” w dziedzinie dyplomacji. Podczas administracji Obamy był doradcą wiceprezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i jedną z głównych osób kształtującą politykę USA wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej