RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie dwie, a trzy niedziele handlowe w grudniu. Kiedy wypadają?

Dodatkowa niedziela handlowa ma m.in. przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Dodatkowa niedziela handlowa ma m.in. przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Aż trzy niedziele handlowe w grudniu przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dodatkowa niedziela handlowa ma rozładować przedświąteczny ruch w sklepach i poprawić sytuację handlu – uzasadniają pomysłodawcy. Od soboty ponownie otwarte będą sklepy i galerie handlowe.

Ostry spór ws. liczby osób na Wigilii. „Analfabeta”

„Kogo mamy usunąć z naszej rodziny?” – zapytał na Twitterze senator PO Marcin Bosacki. Polityk ocenił bowiem, że Wigilia sześcioosobowej rodziny...

zobacz więcej

„Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych” – podano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który właśnie opublikowano na stronach RCL.

W które niedziele sklepy będą otwarte?


Dodano, że w nadchodzącym miesiącu są przewidziane jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20, o czym mówił też premier Mateusz Morawiecki w weekend na konferencji prasowej, w czasie której przedstawił nowe zasady luzowania obostrzeń. „Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej” – napisano w projekcie nowelizacji przepisów. Branża handlowa, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), postulowała w listopadzie o przywrócenie handlowych niedziel w grudniu. Tłumaczono, że pomogłyby to w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni w okresie przedświątecznym .

„100 dni solidarności” Morawieckiego. „Nikogo nie zostawimy bez wsparcia”

Odpowiedzialność, solidarność, stabilizacja przyświecały nam w pracy nad planem „100 dni solidarności w walce z COVID”; przedsiębiorcom, którzy...

zobacz więcej

Zgodnie z obowiązującą ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia.

Punkty wyłączone z zakazu handlu i surowe kary


Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

W związku w rozwojem epidemii i nowymi obostrzeniami we wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych; sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

źródło:

Zobacz więcej