
W unijnych traktatach nie ma zapisów o powiązaniu funduszy UE, budżetu UE z praworządnością. Jest to próba narzucenia przez większość będącą w PE zasad, które nie są zapisane – mówiła podczas debaty w PE w imieniu frakcji EKR była premier, europosłanka Beata Szydło. Przywódcy największych grup opowiedzieli się za przyjęciem mechanizmu dot. praworządności.
Państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej –...
zobacz więcej
Szef największej frakcji w PE – EPL Manfred Weber podkreślał podczas debaty dotyczącej unijnego budżetu, że w sprawie mechanizmu nie można robić kroku wstecz.
– Unia Europejska funkcjonuje przez negocjacje, rozmowy, a nie przez weto. Parlament Europejski nie cofnie się ani o centymetr. Mechanizm jest czymś właściwym – powiedział na sali plenarnej.
Jak dodał, weto Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest „nieodpowiedzialne”.
Jak mówiła, na sali plenarnej dochodzi do prób przekonania opinii publicznej, że porozumienie na szczycie UE z lipca ws. budżetu zakładało coś innego niż rzeczywiste ustalenia.Dziś w PE sprzeciwiłam się próbom narzucania Europie rozwiązań niezgodnych z Traktatami. Ci, którzy tyle mówią o praworządności, sami chcą łamać praworządność. W Polsce praworządność ma się doskonale i dlatego Polska nie pozwoli na łamanie Traktatów Unii Europejskiej. pic.twitter.com/BbyUFyT6CY
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) November 25, 2020
Niejasność pojęcia „rządów prawa” i kryteriów jego oceny zostały wykorzystane do stworzenia pałki przeciwko krajom, które nie zawiniły prawnie, ale...
zobacz więcej
– Unia Europejska to 27 państw, to 27 wrażliwości, 27 narodów, 27 gospodarek, a naszym obowiązkiem, bo do tego zobowiązują nas traktaty (...), jest solidarność, uwzględnianie interesów wszystkich państw członkowskich i Europejczyków oraz dbanie o interesy wszystkich mieszkańców UE – powiedziała Szydło.
W sytuacji, kiedy następuje oszustwo negocjacyjne traci się zaufanie do partnera w tych negocjacjach – mówi w rozmowie z portalem tvp.info prof....
zobacz więcej
– Dziwię się, że się dziwicie. Wiedzieliśmy w lipcu, że jeśli będziemy coś zmieniać w mechanizmach, to te kraje ogłoszą weto. Uczciwie powiedziały, że tak zrobią, i to zrobiły – wskazał.
Dodał, że jest zdziwiony, że niektórzy tzw. Europejczycy mówią o jakimś porozumieniu międzyrządowym, żeby przezwyciężyć impas.
– Niektórzy nie rozumieją, że Europa nie jest jednolitym kontynentem, że kraje mają interesy i nie wszystkie są zbieżne – zaznaczył.
W Parlamencie Europejskim głos zabrała także szefowa KE Ursula von der Leyen. Jak mówiła, państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rozwiązanie to miałoby otworzyć drogę do przyjęcia wieloletniego budżetu.