RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kontrowersyjny apel „Strajku Kobiet”. Jest reakcja rzecznika praw dziecka

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Strajk Kobiet powoła moderatorki, które mają ingerować w relacje dzieci z rodzicami. – Pogrążają się w skrajności i agresji – mówi portalowi tvp.info Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Podkreśla, że prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami jest zapisane w konstytucji, międzynarodowych konwencjach i ustawach. – Niektóre panie zmieniły protesty ws. aborcji w farsę – ocenia.

Poseł chce obciążyć aktywistkę kosztami akcji ratowników. Przykleiła się do bramy MEN

Aktywistka Anita Sobiechowska, chcąc blokować budynek ministerstwa edukacji przykleiła sobie rękę do bramy. Poseł PiS Jan Mosiński jest oburzony. W...

zobacz więcej

„Świecka szkoła” – to jeden z kolejnych postulatów, którego  wprowadzenia żądają liderki Strajku Kobiet.  Chcą one powołania moderatorek, które miałyby ingerować w rozmowy między uczniami a rodzicami.

– Powołujemy osoby moderatorek, które będą siecią działaczek Strajku, które będą służyć swoim wsparciem, gdy będzie potrzebna ingerencja w rozmowy między dziećmi a rodzicami, którzy zmuszają je do uczestnictwa w obrządkach religijnych czy w lekcjach religii – stwierdziła jedna z aktywistek.

W rozmowie z portalem tvp.info Mikołaj Pawlak zaznacza, iż artykuł 48 Konstytucji RP mówi, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Takie samo stanowisko wyrażają choćby międzynarodowe konwencje.

– Można więc patrzeć na takie zachowania ze smutkiem. Organizatorki Strajku Kobiet pogrążają się w skrajności i agresji. Protest był początkowo społeczną reakcją na decyzję TK w sprawie aborcji. Te panie zamieniły to w farsę – stwierdza.

Strajk Kobiet nowym ruchem politycznym?

Proaborcjoniści znów zaatakowali policjantów. Szczere słowa byłego rzecznika KGP

– Ja im współczuję, że muszą się z tym mierzyć – mówi portalowi tvp.info Mariusz Sokołowski. Były rzecznik Komendanta Głównego Policji podkreśla,...

zobacz więcej

Rzecznik podkreśla, że prawo do wychowania młodego człowieka w danej religii jest elementem wychowania moralnego. Wskazuje, że nie można pozbawiać rodziców praw i narzucam im własnej ideologii.

– Działaczki Strajku Kobiet chcą odebrać rodzicom tę wolność i naruszyć zasady demokracji w imię hipokryzji wolności obrony demokracji – stwierdza.

Mikołaj Pawlak zwraca się więc z apelem, by „w sporach dorosłych nie wykorzystywać dzieci jako argumentów”.

– Co ma nauka religii do tematu aborcji? Dzieci mają prawo do spokojnego i bezpiecznego dzieciństwa, wychowania i zdobywania wiedzy. To są najważniejsze prawa, o które musimy dbać. Epidemia i tak naruszyła cały świat młodych ludzi i nie są potrzebne dodatkowe negatywne emocje, które to towarzystwo permanentnie wykorzystuje – mówi.

Rzecznik prosi, by pozwolić dzieciom być dziećmi. Jak zaznacza, „nikt też nie może ingerować w prawo rodziców do wychowywania swoich pociech, a już na pewno nie liderzy Strajku Kobiet”.

„Obróciły demokratyczny ruch w śmieszność”

Lempart bogaci się na „Strajku Kobiet”? Red. Kania pyta o pieniądze

Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet jest prywatnym przedsięwzięciem Marty Lempart. Na firmowaną przez nią zbiórkę publiczną wpłynęło już niemal...

zobacz więcej

Strajk Kobiet, który prezentował początkowo poglądy części Polaków ws. aborcji, dziś staje się ruchem mającym na ustach coraz więcej haseł politycznych.

Z jednego tematu aborcji doszliśmy do postulatów zmiany rządu czy wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół. W pewnym momencie z 13 postulatów, apel o zmianę Rzecznika Praw Dziecka był na piątym miejscu, więc zostałem uplasowany całkiem wysoko – mówi Pawlak.

Przyznaje, że na takie zaczepki patrzy z przymrużeniem oka, ale niektóre osoby obróciły demokratyczny ruch w śmieszność.

Na koniec RPD podkreśla, że w najbliższym czasie ruszy kampania społeczna związana z promocją dziecięcego telefonu zaufania. Pojawiają się w tej sprawie liczne materiały prasowe i spoty. Pawlak ma więc nadzieję, że cała akcja wpisze się w model opieki nad dziećmi, zapewniania im bezpieczeństwa i gwarantowania spokojnego dzieciństwa.

źródło:
Zobacz więcej