RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Samochód uderzył w siedzibę kanclerz Angeli Merkel [WIDEO]

Na miejsce zdarzenia skierowano liczne oddziały straży pożarnej i policji (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)
Na miejsce zdarzenia skierowano liczne oddziały straży pożarnej i policji (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

Samochód uderzył w bramę biura kanclerz Niemiec Angeli Merkel – informuje Agencja Reutera, powołując się na naocznych świadków incydentu. Do zdarzenia doszło w środę rano. Informację potwierdziła berlińska policja, dodając, że kierowca pojazdu został zatrzymany.

Czkawka po lockdownie. Kanclerz Merkel persona non grata z zakazem picia piwa

Niemcy z powodu rozwoju epidemii koronawirusa wprowadzają lockdown. Od poniedziałku zamknięte są m.in. restauracje, bary, kluby, dyskoteki czy...

zobacz więcej

Europa znajduje się w stanie podwyższonej gotowości, po atakach w Paryżu, Nicei i Wiedniu, które miały miejsce w ostatnich tygodniach – zauważa Agencja Reutera. We wtorek szwajcarska policja jako znaną dżihadystkę zidentyfikowała kobietę, która w domu towarowym w Lugano we włoskojęzycznym kantonie Ticino dźgnęła nożem w szyję jedną kobietę, a drugą dusiła.

– W tej chwili nie pracujemy w oparciu o to założenie – powiedziała rzeczniczka policji, spytana, czy organy ścigania podejrzewają atak ekstremistów.

Przesłanie z Berlina


Do sieci trafiło nagranie z miejsca środowego zdarzenia przed Urzędem Kanclerskim w berlińskiej dzielnicy rządowej. Widać na nim samochód sprawcy, pomalowany białymi napisami, co może sugerować, że zderzenie nie było przypadkowe.

Napisy to: „Stop Polityce Globalizacji” namalowane na biało po prawej stronie ciemnozielonego volkswagena. Z drugiej strony – co widać na filmie – widnieje napis „Wy przeklęci zabójcy dzieci i starców”. Berlińska policja przekazała, że kierowca pojazdu został zatrzymany. Zdaniem funkcjonariuszy, pojazd nie wyrządził wielkich szkód w ogrodzeniu otaczającym siedzibę kanclerz. Rzecznik niemieckiego rządu poinformował, że kanclerz Angela Merkel, członkowie jej gabinetu ani inne osoby pracujące w urzędzie nie były zagrożone w związku z incydentem przy bramie.

Nie jest jasne, czy szefowa rządu przebywała w urzędzie kanclerskim w chwili zdarzenia. Jednak agencja dpa zauważa, że trwało wówczas posiedzenie rządu.

Merkel zajęta koronawirusem


Agencja Reutera wskazuje, że kanclerz miała dziś poprowadzić wideokonferencję z premierami landów na temat zaostrzenia rygorów sanitarnych i lockdownu spowodowanego epidemią koronawirusa w Niemczech.

Czytaj także: Politolog: To było oszustwo. Niemcy straciły wiarygodność

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej