RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prywatna fundacja Marty Lempart i prestiżowy lokal od warszawskiego ratusza

Marta Lempart (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Marta Lempart (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Według KRS adresem Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet jest Wrocław, ul. Powstańców Śląskich, lokal numer 4. Sąsiedzi z sąsiednicy lokali nie słyszeli o tym, by w budynku mieściła się jakakolwiek fundacja – pisze „Gazeta Polska”. Tygodnik ustalił też, że dopiero na początku października OSK otrzymała od warszawskiego ratusza lokal w prestiżowym miejscu Warszawy.

Lempart bogaci się na „Strajku Kobiet”? Red. Kania pyta o pieniądze

Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet jest prywatnym przedsięwzięciem Marty Lempart. Na firmowaną przez nią zbiórkę publiczną wpłynęło już niemal...

zobacz więcej

Jak pisze „Gazeta Polska” Marta Lempart w 2018 r. zainicjowała akcję #Dziewczynydowyborów, a sama wystartowała na prezydenta Wrocławia; przegrała.

„Podobny wynik osiągnęła w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, do których wystartowała z partii Wiosna, zdobywając zaledwie 6061 głosów. Do polityki chciała również wejść jej partnerka, Natalia Pancewicz. W 2018 r. w wyborach samorządowych wystartowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Wrocław dla Wszystkich, ale nie uzyskała mandatu – zagłosowało na nią 509 osób” – informuje tygodnik.

Podaje też, że podobny los spotkał Annę Kowalczyk-Derlęgę, członka zarządu Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet. Także ona w ostatnich wyborach samorządowych startowała z Komitetu Wyborczego Wyborców Wrocław dla Wszystkich, uzyskując zaledwie 109 głosów.

Bobińska została radną


„O ile członkom zarządu prywatnej fundacji Marty Lempart nie powiodło się w polityce, to tego samego nie można powiedzieć o niektórych osobach zasiadających w Radzie Fundacji. Przykładem jest Izabela Józefina Bobińska, która w 2018 r. została radną Poznania z listy Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska, oraz Katarzyna Kotula, posłanka partii Wiosna” – czytamy w „GP”.

„Leżę obłożona mlekiem”. Lempart krytykuje policję i chwali 500 Plus

W radzie konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest ponad 300 osób – poinformowała liderka protestów Marta Lempart. Nie umiała jednak...

zobacz więcej

„GP” ustaliła, że prywatne przedsięwzięcie Marty Lempart, Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet z siedzibą we Wrocławiu, zostało zarejestrowane 7 maja 2019 r., a fundacja mieściła się pod Wrocławiem w Wysokiej, gmina Kobierzyce przy ulicy Cztery Podkowy 9 J, lokal 2 D.

„Gdy pojechaliśmy na miejsce, okazało się, że takiego lokalu tam nie ma. Dlaczego więc został wpisany w dokumenty złożone w KRS? Nie wiadomo. Według informacji znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym aktualnym adresem Fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet jest Wrocław, ul. Powstańców Śląskich, lokal numer 4. Poszliśmy pod ten adres, ale sąsiedzi z pozostałych lokali nie słyszeli o tym, by w mieściła się tam jakakolwiek fundacja” – pisze „GP”.

Lokal od warszawskiego ratusza


Tygodnik opisuje też kwestię wynajmu lokum na fundację w Warszawie. Według jego ustaleń przez blisko 1,5 roku Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet działała w pewnej niszy i niewiele osób wiedziało o jej akcjach.

„Dopiero na początku października OSK otrzymała od warszawskiego ratusza lokal w prestiżowym miejscu Warszawy. Po ulicznych burdach i awanturach ze zbiórki publicznej firmowanej przez Lempart wpłynęło prawie 1,5 mln zł. Przeważająca większość wpłat jest anonimowa lub przy wpłatach są zamieszczane fikcyjne dane, jak np. Reimu Hakurei czyli jedna z głównych postaci w seriach gier Touhou” – czytamy.

Lempart selekcjonuje dziennikarzy. „Reporterka poturbowana przez pseudoochroniarza” [WIDEO]

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, nie wpuściła na konferencję prasową dziennikarzy m.in. Telewizji Polskiej. Doszło do...

zobacz więcej

Cele fundacji


„GP” informuje też, że prywatna fundacja Marty Lempart według wpisów w KRS ma zajmować się m.in. produkcją zabawek, sztucznej biżuterii, sprzedażą detaliczną różnorakich przedmiotów, produkcją odzieży, działalnością usługową, produkcją filmów i nagrań. Cele fundacji nie do końca są zbieżne z przedmiotem jej działalności.

„Według KRS, Fundacja OSK działa na rzecz likwidacji dyskryminacji (także w życiu publicznym) ze względu na płeć. Jej cele to także wspieranie i upowszechnianie problematyki kobiecej, gender i feminizmu, promocja równouprawnienia kobiet i mężczyzn, wspieranie udziału kobiet w życiu kulturalnym, likwidowanie barier związanych z dostępem do wiedzy na temat nowych technologii, upowszechnianie wśród kobiet wiedzy na temat nowych technologii” – pisze gazeta.

źródło:

Zobacz więcej