RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niedzielski: Polska weszła w niższy przedział zakażeń

Najnowsze

Popularne

Ostatnio notowany spadek liczby zakażeń to efekt nowego, bardziej bieżącego systemu raportowania, a także wprowadzonych restrykcji – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że Polska weszła w niższy przedział 10-15 tys. zakażeń dziennie.

Lekceważone objawy COVID-19. Dotąd o nich nie mówiono [WIDEO]

– Na początku te zmiany były trochę lekceważone, zwracano uwagę na poważniejsze objawy jak gorączka czy kaszel, natomiast nikt się specjalnie...

zobacz więcej

W TVP Info Niedzielski odniósł się do ostatnich dziennych statystyk zakażeń – we wtorek resort zdrowia poinformował o 10 139 przypadkach koronawirusa, w poniedziałek – 15 002.

Jak ocenił, spadek liczby zakażeń to m.in. efekt przejścia na nowy system raportowania, który pokazuje bardziej bieżącą informację o epidemii.

– Do tej pory mieliśmy system oparty na sanepidzie. Sanepid m.in. ze względu na kwarantannę, izolację pracowników nie nadążał z wprowadzaniem tych informacji. Teraz przechodzimy na bardziej bieżący system. Tam nie ma opóźnień, bo to są informacje wpisywane bezpośrednio przez laboratoria. Wcześniej laboratoria wpisywały wyniki, które potem trafiały do sanepidu, co z pewnym opóźnieniem pokazywało etap epidemii – wskazał szef resortu zdrowia.

Dodał, że wpływ na spadek notowanych zachorowań mają też wprowadzone dwa tygodnie temu przez rząd obostrzenia.

– To były te najsurowsze, najbardziej dolegliwe obostrzenia, które spowodowały, że dzieci z klas I–III przeszły na naukę zdalną, zamknęliśmy galerie handlowe. Te obostrzenia zaczynają działać mniej więcej z dwutygodniowym opóźnieniem – wyjaśnił Niedzielski. 

Ministerstwo zdrowia poinformowało w środę o 15 362 nowych zakażeniach koronawirusem. Jak podkreślił minister „widać, że weszliśmy w niższy przedział 10-15 tys. zakażeń dziennie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej