RAPORT

Pogarda

Szefowa KE sugeruje Polsce i Węgrom rozwiązanie ws. tzw. praworządności

Polska i Węgry zagroziły wetem unijnego budżetu (fot. EU Council / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)
Polska i Węgry zagroziły wetem unijnego budżetu (fot. EU Council / Pool/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – powiedziała w Parlamencie Europejskim szefowa KE Ursula von der Leyen. Rozwiązanie to miałoby otworzyć drogę do przyjęcia wieloletniego budżetu.

Fundusze UE bezpośrednio do samorządów? „Kolejne rozbicie dzielnicowe” [WIDEO]

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i związani z opozycją samorządowcy protestują przeciwko wetowaniu przez Polskę i Węgry budżetu UE. Liczą na...

zobacz więcej

– Unia czeka na zielone światło w sprawie kolejnych ram finansowych i funduszu odbudowy Next Generation EU – podkreśliła von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaznaczyła, że szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich w lipcu wypracowali kompromis w sprawie tego pakietu, który uwzględnia najważniejsze elementy, w tym mechanizm warunkowości.

Zobacz także: „Newsweek” o szantażach i łamaniu zasad przez UE wobec Polski i Węgier

– Dla tych, którzy mimo to mają wątpliwości, jest jasna droga – można to przesłać do Trybunału Sprawiedliwości. To jest miejsce, w którym normalnie dochodzi do wyjaśnienia kwestii prawnych – stwierdziła von der Leyen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej