RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Neumann zachwala kandydatkę na RPO. Zapomniał jej nazwiska

Tłumaczył, że jest wcześnie (fot. PAP/Mateusz Marek; PAP/Piotr Polak)

Poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann zapomniał, jak nazywa się kandydatka KO i Lewicy na RPO. – Pani... przepraszam, nie pamiętam w tej chwili nazwiska – oznajmił polityk.

Natarczywość Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz połączona z tanimi umizgami do opozycji

Do tej pory kandydatka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, Zuzanna Rudzińska - Bluszcz była odrzucana kilkakrotnie przez sejmową komisję ze...

zobacz więcej

W najbliższy piątek ogłoszony zostanie termin rozpoczęcia kolejnej, trzeciej już procedury wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kadencja dotychczasowego Zobacz też: RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września.

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Bodnara i za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez klubu KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która pracuje w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak Prawo i Sprawiedliwość; w takiej sytuacji nie miała ona szansy na wybór.

Wpadka posła Neumanna


O kandydatkę na nowego Rzecznika był pytany w RMF FM poseł KO Sławomir Neumann. Na początku prowadzący rozmowę zapytał go o to, jak nazywa się popierana przez jego ugrupowanie kandydatka. – Pani... przepraszam, nie pamiętam w tej chwili, nie pamiętam nazwiska – odpowiedział polityk.

Kiedy prowadzący audycję przypomniał Neumannowi nazwisko Rudzińskiej-Bluszcz, ten oznajmił, że spotkał się z nią w gabinecie u marszałek Sejmu. – Zaskoczył mnie pan, jest poranek – próbował się tłumaczyć poseł.

Zobacz też: To zdjęcie rozgrzało Twittera. Kandydatka na RPO na podłodze

Chciała zostać RPO. Dziennikarz zapytał ją czy uznaje wyrok TK

– Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, nie zapoznałam się z tym wyrokiem – w ten sposób była już kandydatka Lewicy i KO na rzecznika praw...

zobacz więcej

Był pan przekonany, że jest ona świetną kandydatką, ale nie wie, jak ma na nazwisko – odparł mu dziennikarz. – Ma doświadczenie, pracuje w biurze RPO i ma doświadczenie w tej pracy – wskazał polityk.

Koniec kadencji Bodnara i wybór nowego RPO


Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

We wrześniu grupa posłów PiS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o RPO dotyczącego pełnienia obowiązków przez dotychczasowego Rzecznika po upływie jego kadencji, do czasu powołania jego następcy. Zdaniem wnioskodawców, taki przepis jest niezgodny z konstytucją. Trybunał ma się zająć wnioskiem 12 stycznia.

źródło:
Zobacz więcej