Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu administracyjnego skargę na uchwałę Rady m.st. Warszawy zmieniającą zasady opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Prokuratura domaga się stwierdzenia nieważności uchwały w całości. To kolejne – po decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej – problemy z tzw. uchwałą śmieciową w stolicy.
Stołeczni urzędnicy odpowiedzialni za komunikację zastanawiają się nad likwidacją kursów podziemnej kolejki, które realizowane są w nocy z piątku...
zobacz więcej
Prok. Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazała w środę, że skarga została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 23 listopada.
„W sporządzonej skardze zarzucił uchwale istotne naruszenie prawa, m.in. przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, poprzez zastosowanie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o ilość zużytej wody również do nieruchomości zamieszkałych, niewyposażonych w wodomierz główny, niepodłączonych do sieci wodociągowej lub nieruchomości, dla których brak jest odpowiednich danych dotyczących zużycia wody” – podała prok. Skrzyniarz z przesłanym komunikacie.
Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę Rady Warszawy dotyczącą zmian w naliczaniu opłat za śmieci. Stawki miały zmienić się wraz z...
zobacz więcej
W przesłanej do WSA skardze prokurator zauważył, że „w przypadku nieruchomości, które mają zamontowany wodomierz główny, liczba osób zamieszkujących taki budynek nie ma żadnego wpływu na wysokość opłaty. Istotne jest tu wyłącznie zużycie wody. Może ono być przy tym hipotetycznie mniejsze niż 4 m3 miesięcznie, a opłata niższa niż 50,92 zł od całej nieruchomości”.
Prokuratura uważa, że określanie opłat za śmieci w nieruchomościach, które nie mają wodomierza, jest „pozorne”, a posiadanie licznika zużytej wody nie może być powodem, dla którego jedni płacić będą mniej, a inni więcej.
Władze stolicy zaplanowały na przyszły rok wyższe podatki od nieruchomości oraz za środki transportu. Projekt zmiany stawek podatkowych trafi pod...
zobacz więcej
Prokuratura Okręgowa w Warszawie domaga się stwierdzenia nieważności całości zaskarżonej uchwały. Do Rady Miasta Stołecznego Warszawy skierowano również wniosek o wstrzymanie wykonania uchwały.
Zmiana taryfy miała wejść w życie 1 grudnia. W uchwale Kolegium RIO z 17 listopada stwierdzono jednak częściową nieważność przyjętych przez Radę Miasta przepisów.Warszawa dała dowolność, RIO wskazało, ze należy wskazać konkretny dokument. RIO nie zakwestionowało stawki czy sposobu naliczania opłat za śmieci.
— Karolina Gałecka (@K_Galecka) November 24, 2020