RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury: Nie mylmy go z programami mecenatu państwa

Minister kultury Piotr Gliński (fot. PAP/Andrzej Lange)

Fundusz Wsparcia Kultury to jeden z programów wsparcia gospodarki i obrony miejsc pracy, a kultura jest ważnym sektorem gospodarczym. Nie mylmy go z programami mecenatu państwa czy z programami socjalnymi, bo nie oceniamy tu wartości – mówi „Gazecie Polskiej” minister kultury Piotr Gliński.

Córka Jandy chwali Fundusz Wsparcia Kultury. List Marii Seweryn

„Po raz pierwszy to państwo dostrzegliście całość środowiska pracodawców teatralnych i ponad wszelkimi podziałami mówiliście w ich imieniu” –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wicepremier Gliński wyjaśnia, że „w sytuacji ogólnoświatowej pandemii i wielkiego kryzysu gospodarczego polegającego na tym, że ludzie tracą pracę, obowiązkiem państwa jest w pierwszej kolejności walka z pandemią, a następnie zadbanie o gospodarkę. Nam udało się gospodarkę i miejsca pracy obronić najlepiej w Europie. Ten program jest elementem tej obrony” – podkreśla.

Wskazuje, że Fundusz Wsparcia Kultury wspiera firmy, a tym samym miejsca pracy.

„Przy wydarzeniach kulturalnych pracuje wiele osób niezatrudnionych na etatach, to specyficzna branża i dlatego to program również dla tych, którzy są zatrudnieni na umowy cywilnoprawne i samozatrudnionych. Tu pieniądze nie mogą iść na prywatne konto przedsiębiorcy, tylko na funkcjonowanie firmy” – wskazuje wicepremier.

„W interesie Polski jest, by przekazać państwowe wsparcie dla gospodarki, a kultura jest elementem gospodarki. Jednym z najlepiej rozwijających się w tej chwili sektorów na świecie. I trzeba też dbać o ludzi tam zatrudnionych, by przetrwali trudny czas” – wyjaśnia.

źródło:

Zobacz więcej