RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Muzułmanie w Hiszpanii czują się dyskryminowani

W Hiszpanii żyje około dwóch milionów muzułmanów (fot. Pexexls)
W Hiszpanii żyje około dwóch milionów muzułmanów (fot. Pexexls)

Najnowsze

Popularne

Blisko 90 proc. muzułmanów mieszkających w Hiszpanii twierdzi, że czuje się dyskryminowanymi w jakiejś sferze życia – wynika z sondażu autorstwa Hiszpańskiego Obserwatorium ds. Rasizmu i Ksenofobii (Oberaxe).

Antysemityzm w Niemczech. „Obawy Żydów są uzasadnione”

Nasiliły się akty przemocy wobec Żydów i instytucji żydowskich w Niemczech. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) przyznaje, że „obawy Żydów są...

zobacz więcej

Wśród blisko 600 muzułmanów biorących udział w ankiecie prawie 90 proc. wskazywało, że w codziennym życiu czują się dyskryminowani przynajmniej w jednej z dziedzin życia.

Najczęściej, jak wynika z badania, muzułmanie odczuwają niechęć wobec siebie ze strony obywateli Hiszpanii podczas poszukiwań mieszkania do wynajęcia. Prawie 90 proc. z nich twierdzi, że stosowano wobec nich w tej kwestii praktyki dyskryminacyjne.

Z kolei prawie 82 proc. żyjących w Hiszpanii muzułmanów przynajmniej raz poczuło się dyskryminowanymi w czasie rozmowy dotyczącej pracy.

Z sondażu zatytułowanego „Nietolerancja i dyskryminacja wobec muzułmanów w Hiszpanii” wynika, że prawie 75 proc. wyznawców islamu żyjących w tym kraju poczuło się też dotkniętymi uwagami polityków.

Media opisują muzułmanów negatywnie


Z kolei w ocenie 71 proc. ankietowanych forma opisywania przez hiszpańskie media wspólnoty wyznawców islamu jest nacechowana negatywnym nastawieniem wobec muzułmanów. Badanie Oberaxe dowodzi również, że 83 proc. ankietowanych uważa Hiszpanię za kraj, który cechuje islamofobia, a 70 proc. uważa, że negatywny stosunek do muzułmanów mają funkcjonariusze hiszpańskiej policji.

Według szacunków rządu Pedra Sancheza w Hiszpanii w tym roku żyło ponad 2 mln wyznawców islamu. Połowę z nich stanowią obcokrajowcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej