RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biden z dostępem do briefingów wywiadowczych

Joe Biden został ogłoszony zwycięzcą wyborów w USA (fot. PAP/EPA/OFFICE OF THE PRESIDENT ELECT/HANDOUT)
Joe Biden został ogłoszony zwycięzcą wyborów w USA (fot. PAP/EPA/OFFICE OF THE PRESIDENT ELECT/HANDOUT)

Biały Dom zgodził się, by prezydent elekt Joe Biden otrzymał dostęp do codziennych prezydenckich briefingów dotyczących informacji wywiadowczych – poinformowała Agencja Reutera, powołując się na źródło w administracji.

Rosyjskie media o decyzjach Bidena. Dostrzegają ich „plusy”

Przyszli współpracownicy Joego Bidena jako nowego prezydenta USA to osoby, które nie budzą silnej negatywnej reakcji w Moskwie i w ich mianowaniu...

zobacz więcej

O dostęp do takich informacji sztab Bidena wnioskował od ponad dwóch tygodni, argumentując, że to kluczowa sprawa dla bezpieczeństwa kraju przy procesie przekazywania władzy. Demokraci podkreślali, że jest to podstawą do płynnego przeniesienia obowiązków między prezydentami, zwłaszcza w trakcie epidemii.

Do wtorku Biały Dom nie zdecydował się jednak na taki krok.

Biden stwierdził we wtorek, że nie otrzymał do tej pory żadnego prezydenckiego briefingu. Potwierdził zarazem, iż Biały Dom wyraził gotowość przekazywania ich.

Jak informuje portal Bloomberg, w przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania zespołu Bidena z przedstawicielami amerykańskiego wywiadu.

Biden ma część informacji


Jako kandydat na prezydenta Biden otrzymywał część informacji wywiadowczych, co jest elementem amerykańskiej tradycji politycznej. Po wyborach 3 listopada nie udzielono mu jednak dostępu do szerszych briefingów prezydenckich. Prezydent USA Donald Trump nie uznał swojej wyborczej porażki i uważa, że w procesie głosowania dochodziło do powszechnych fałszerstw. Amerykańska agencja GSA (General Services Administration) przyznała w poniedziałek wieczorem, że Biden jest zwycięzcą wyborów prezydenckich. Pod względem proceduralnym toruje to ekipie prezydenta elekta drogę do formalnego rozpoczęcia procesu przejęcia władzy od obecnej administracji.

źródło:

Zobacz więcej