RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy MF planuje podwyżki podatków? Odpowiada główny ekonomista

Wedle ekonomisty trudno jest jeszcze prognozować wpływ drugiej fali na dochody budżetu (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)
Wedle ekonomisty trudno jest jeszcze prognozować wpływ drugiej fali na dochody budżetu (fot. Dominika Zarzycka/NurPhoto via Getty Images)

Nie są planowane podwyżki podatków ani wprowadzenie dodatkowych danin i opłat. Zakładamy, że wpływ (negatywny – red.) jesiennej fali koronawirusa będzie mniejszy niż marcowo-kwietniowej – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Czernicki, główny ekonomista resortu finansów.

Większość miast wojewódzkich podniosło już podatek od nieruchomości. Będą kolejne?

Ponad połowa miast wojewódzkich podniosła już do maksymalnego poziomu stawki podatku od nieruchomości. W kilku miastach wciąż trwa na ten temat...

zobacz więcej

Czernicki ocenił, że od stycznia do października dochody budżetu państwa były wyższe o 3,3 proc, a wpływy podatkowe niższe o nieznacznie ponad 1 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dochody z VAT od początku roku kształtowały się na podobnym poziomie, co w roku ubiegłym, podobnie ma się sytuacja z wpływami z podatku CIT – powiedział ekonomista.

– Jedynie wpływy z podatku PIT są niższe o ok. 5 proc. niż w roku ubiegłym – dodał.

Według Czernickiego ma to związek nie tylko z gorszą sytuacją ekonomiczną, ale także z reformą podatkową z 2019 r., związaną z obniżką stawki podatkowej i wprowadzeniem tzw. ulgi dla młodych.

Zdaniem ekonomisty wpływ pandemii na wyniki podatkowe jest mniejszy niż się spodziewano, zwłaszcza z podatku VAT, który jest wrażliwy na załamanie konsumpcji, co było widoczne szczególnie podczas pierwszej fali koronawirusa.

Zakładamy, że wpływ jesiennej fali, związanej z koronawirusem będzie mniejszy, niż tej marcowo-kwietniowej– ocenił Czernicki. – Nauczyliśmy się żyć z pandemią, obostrzenia są mniejsze, niż w trakcie pierwszej fali – dodał.

Wedle ekonomisty trudno jest jeszcze prognozować wpływ drugiej fali na dochody budżetu, na razie znane dane o dochodach z podatku VAT z października są na poziomie zeszłorocznym.

– Według mojej wiedzy nie są planowane ani podwyżki podatków, ani wprowadzenie dodatkowych danin i opłat – podsumował.

źródło:

Zobacz więcej