RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nowa broń władzy...”. Węglarczyk straszy... dyrektywą unijną

Dziennikarz Bartosz Węglarczyk (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk udostępnił na Twitterze artykuł dot. projektu ustawy o Systemie Informacji Finansowej. Chociaż projektowane regulacje wynikają z unijnej dyrektywy, w tytule przywołanego tekstu jest mowa o „nowej broni władzy”. „Potężna krytyka unijnej dyrektywy. Nie spodziewałem się” – skomentował wpis Węglarczyka Wojciech Biedroń, dziennikarz portalu wPolityce.pl.

Onet zrobił wywiad z faszyzującym ekstremistą. Internauci w szoku

W portalu Onet ukazał się wywiad z liderem skrajnie prawicowej Falangi Bartoszem Bekierem, współpracującym w przeszłości z prokremlowską partią...

zobacz więcej

„Nowa broń władzy. Służby chcą mieć dostęp do kont Polaków” – artykuł o takim tytule ukazał się na łamach Business Insider Polska (portal należy do tej samej spółki co Onet.pl). Z tekstu dowiadujemy się już jednak, że nowe przepisy, które mają być przyjęte przez rząd w I kwartale 2021 r., wynikają z unijnej dyrektywy. W artykule podano też, że wprowadzone narzędzia pozwolą zbierać dane o kontach bankowych Polaków.

System Informacji Finansowej


Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podaje w wykazie prac legislacyjnych, że „celem projektowanego aktu prawnego jest utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF) służącego gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach (...), jak również o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych”.

„Informacje z SInF będą wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury, właściwych służb – Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej” – wyjaśnia KPRM.

W uzasadnieniu podano, że proponowane rozwiązania pozwolą m.in. zmniejszyć koszty funkcjonowania oraz obciążenia biurokratyczne organów administracji publicznej oraz instytucji finansowych i innych podmiotów gospodarczych, a także zwiększą kontrolę nad realizowanymi działaniami służb w zakresie pozyskiwania informacji o rachunkach. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister finansów Piotr Dziedzic.

Naczelny Onetu udostępnił zdjęcie „Duda=faszysta”. Internauci zauważyli coś jeszcze

Bartosz Węglarczyk z Onetu odniósł się do mechanizmów rosyjskiej dezinformacji. Napisał, że polega ona na powołaniu się na mało znaczące...

zobacz więcej

Unijna dyrektywa


KPRM wyjaśnia, że głównym celem regulacji jest implementacja do polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dot. zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Mają także wynikać z unijnych przepisów ustanawiających zasady ułatwiające korzystanie z informacji finansowych i innych informacji w celu zapobiegania niektórym przestępstwom.

Jak wyjaśnia KPRM, państwa członkowskie miały czas na ustanowienie „scentralizowanych automatycznych mechanizmów”, do 10 września 2020 r., natomiast implementacja unijnej dyrektywy powinna nastąpić do 1 sierpnia 2021 r.

Wielu internautów komentujących wpis Węglarczyka zwróciło uwagę, że w linkowanym przez niego artykule znalazła się informacja, iż projekt jest związany z unijnymi przepisami. Ostatnio Węglarczyk przytoczył także artykuł z „Japan Times”, największej angielskojęzycznej gazety w Japonii. W krótkim wpisie zacytował tytuł brzmiący: „W Polsce twoja orientacja seksualna może sprawić, że staniesz się wrogiem stanu”. Internauci szybko wytknęli, że podobnie jak w wielu tego typu przypadkach, autorami tekstu nie są interesujący się wydarzeniami w Polsce Japończycy, ale osoby o polsko brzmiących nazwiskach.

źródło:
Zobacz więcej