RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Znak ufności dla świata w czasach zagrożenia”. W Watykanie rozpoczęto instalację żłóbka

Tegoroczny żłóbek w Watykanie powstaje dzięki włoskiej prowincji Teramo w Abruzji (fot. Franco Origlia/Getty Images)
Tegoroczny żłóbek w Watykanie powstaje dzięki włoskiej prowincji Teramo w Abruzji (fot. Franco Origlia/Getty Images)

Na placu św. Piotra w Watykanie rozpoczęto we wtorek budowę żłóbka bożonarodzeniowego. Na miesiąc przed świętami przed obeliskiem w centrum placu będą zainstalowane betonowy cokół oraz elementy z rur stalowych. W tym roku za przygotowanie żłóbka odpowiedzialna jest włoska prowincja Teramo w Abruzji.

Wigilia Bożego Narodzenia w Rzymie. Nie zabraknie polskich akcentów [WIDEO]

Uroczystą pasterkę w Bazylice Św. Piotra w Watykanie odprawi tradycyjnie sam papież. Świątynia została już zamknięta i jest przygotowywana do...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Figury postaci biblijnych powstały w Wyższej Szkole Artystycznej w Castelli, centrum sztuki ceramicznej. Według informacji odpowiedzialnego za żłóbek Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, sceny Bożego Narodzenia „bardziej niż dotychczas mają być znakiem nadziei i ufności dla całego świata. W czasach ogromnego zagrożenia zdrowia mają budzić pewność, że Jezus przychodzi do swego ludu, aby go ratować i pocieszyć”.

Poświęcenie scen żłóbka oraz iluminacja choinki, która w tym roku przyjedzie z Kocevje w południowej Słowenii, jest planowane na 11 grudnia. Choinka i żłóbek pozostaną na placu św. Piotra do 10 stycznia 2021.

Watykan nie poinformował jeszcze oficjalnie, w jakiej formie będzie przebiegała pasterka w Wigilię Bożego Narodzenia, celebrowana przez papieża Franciszka. Według nieoficjalnych informacji przekazanych przez Sekretariat Stanu ambasadom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej, papież będzie sprawował liturgię Bożego Narodzenia w Bazylice św. Piotra, z udziałem niewielkiego kręgu osób.


Już w Wielkanoc, w związku z kryzysem koronawirusa, liturgię, w której zazwyczaj uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób, papież celebrował w niewielkim gronie duchownych, zakonników i pracowników Watykanu. Błogosławieństwa „Urbi et orbi” w niedzielę wielkanocną Franciszek udzielił w pustej Bazylice św. Piotra. Wierzący na całym świecie śledzili uroczystości za pośrednictwem stacji telewizyjnych, radiowych i transmisji na żywo w internecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej