RAPORT

Pogarda

Kukiz’15 o kulisach rozmów z PiS: To oni rządzą w Polsce

Posłowie PSL-Kukiz15: Jarosław Sachajko, Marek Sawicki i Paweł Szramka (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
Posłowie PSL-Kukiz15: Jarosław Sachajko, Marek Sawicki i Paweł Szramka (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

– W obecnej chwili to Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Polsce, więc chcąc wprowadzić zmiany, na których nam zależy, musimy rozmawiać także z nimi – przyznają portalowi tvp.info politycy Kukiz’15. Podkreślają jednak, że są zaskoczeni ostatnimi słowami Władysława Kosiniaka-Kamysza, jakoby „posłom Kukiz’15 było bliżej do Zjednoczonej Prawicy niż proeuropejskiego nurtu”. – Polityczna kaczka – mówią o doniesieniach ws. spodziewanych transferów do PiS.

Konfederacja zmienia zdanie ws. zabierania Polsce unijnych pieniędzy?

Krzysztof Bosak stwierdził na Twitterze, że PiS ma pewne problemy z praworządności, ale nie można „śpiewać w jednym chórze z uniofilami z Lewicy i...

zobacz więcej

– To, że bliżej dzisiaj Kukiz’15 do radykałów obozu Zjednoczonej Prawicy niż do tego proeuropejskiego naszego nurtu, to szkoda – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i wywołał burzę. Z kolei jeden z polityków PiS zdradził Polskiej Agencji Prasowej, że  jego formacja jest w trakcie rozmów z częścią posłów Koalicji Polskiej  (PSL-Kukiz’15) na temat ich przejścia do klubu PiS. Zaznaczył jednak, że jest to kwestia tygodni, a nie dni.

– Naszym celem jest dawanie obywatelom większej władzy nad politykami. Na to składają się przede wszystkim wzmocnienie roli referendów i zmiana ordynacji wyborczej – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Paweł Szramka z Kukiz’15 (klub parlamentarny Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe - Kukiz15).

– Paweł Kukiz rozmawia ze wszystkimi liderami politycznymi, którzy są chętni, by dokonywać zmian ustrojowych. Jesteśmy w Sejmie od kilku dobrych lat i nie ma w tym nic dziwnego, że rozmawiamy również z liderami PiS-u. W obecnej chwili to Prawo i Sprawiedliwość rządzi w Polsce, więc chcąc wprowadzić zmiany, na których nam zależy, musimy rozmawiać także z nimi – podkreśla.

Paweł Szramka stwierdza, że on i jego koledzy każde głosowanie rozpatrują „pod kątem interesu państwa, a nie tego, kto proponuje daną ustawę lub reformę”.

Europosłanka ws. polexitu. „To prorosyjskie i antyunijne formacje”

Jadwiga Wiśniewska (europosłanka PiS) zapewnia, że Polska nie opuści UE. Podkreśla, że rząd mówi głośne „tak” dla UE, ale jednocześnie głośne „nie”...

zobacz więcej

„Weto? Lepiej mieć je w zanadrzu”


Gdy pytamy o mocne słowa Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szramka przyznaje, że jest nimi zdziwiony, bo Kukiz’15 i PSL umawiały się na konkretne postulaty oraz punkty programowe. – I ich się trzymamy. Nikt nie mówił przed zawarciem koalicji, że będziemy posłusznie głosować tak, jak zechce tego jedna z opcji koalicyjnych – stwierdza.

Zaznacza, że nie ma nic dziwnego w tym, że każdy ma prawo do własnego zdania.

– Ja uważam, że niepoważnym byłoby wysyłanie premiera na negocjacje o budżecie bez jakiegokolwiek narzędzia w ręku, w tym choćby możliwości wykorzystania prawa weta. Jestem za tym, aby tego narzędzia nie wykorzystywać, ale lepiej mieć je w zanadrzu, niż przystępować do rozmów jako bezbronny – podkreśla, odnosząc się do ostatniego z sejmowych głosowań, gdzie z całej opozycji tylko politycy Kukiz’15 poparli stanowisko rządu przed unijnymi negocjacjami.

Sachajko o transferach do PiS: „Polityczna kaczka”

Minister Rau o polexicie. Stanowcza deklaracja

Polexit jest „absolutnym absurdem” – stwierdził minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Ocenił, że mamy do czynienia z „miejscami nawet...

zobacz więcej

Politycy PiS przyznają anonimowo, że zaplanowane są kolejne spotkania między przedstawicielami partii rządzącej a członkami ruchu Kukiz'15. Chociaż podkreślają, że żadne decyzje jeszcze nie zapadły, liczą, że kilku ważnych działaczy ruchu Pawła Kukiza zasili niebawem sejmowe szeregi Zjednoczonej Prawicy.

– O tym, że miało dochodzić do spotkań przedstawicieli Kukiz’15 z politykami Prawa i Sprawiedliwości, czytałem tylko w mediach. Ze mną osobiście nikt nie rozmawiał, więc przypuszczam, że jest to kaczka polityczna – mówi z kolei portalowi tvp.info poseł Jarosław Sachajko, związany z Kukiz’15.

Dodaje, że nie podejrzewa, by toczyły się poważne przetasowania polityczne. – Kolegów z PSL trzeba by było zapytać, skąd u nich taka nerwowość, bo ja jej nie odczuwam. W czwartek mamy klub, spotkamy się jak zwykle i przedyskutujemy różne tematy. Zapewne w tej sprawie również będziemy dyskutować – przyznaje Sachajko.

O ostrej wypowiedzi Kosiniaka-Kamysza mówi, że prezes ludowców może mieć własne odczucia. Zaznacza, że popierając w Sejmie stanowisko rządu ws. unijnych negocjacji politycy Kukiz’15 głosowali zgodnie z własnym sumieniem.

– Ponadto jesteśmy niezależnym bytem politycznym. W ramach Koalicji Polskiej jesteśmy umówieni na realizację pięciu kluczowych postulatów i tego się trzymamy. Póki koledzy z PSL również chcą te założenia realizować, to sens trwania Koalicji Polskiej jest cały czas. Te wypowiedzi są ostre, ale każdy ma do tego prawo. My skupiamy się na programie i takich propozycjach jak dzień referendalny, jednomandatowe okręgi wyborcze, powszechne wybory do KRS czy na prokuratora generalnego – stwierdza.

Sejmowy klub Koalicja Polska (Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz15) liczy 30 posłów, z czego sześciu należy do Kukiz'15.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej