Polexit jest „absolutnym absurdem” – stwierdził minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Ocenił, że mamy do czynienia z „miejscami nawet histeryczną” reakcją opozycji na możliwość zgłoszenia przez polski rząd weta do budżetu UE. Weto – dodał – to „absolutnie uprawniony” element negocjacji w kwestiach unijnych.
Jeżeli dzisiaj praworządności chcą nas uczyć ci, którzy byli na bakier z praworządnością przez ostatnie sto lat, to jest to bezczelność –...
zobacz więcej
Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały.
Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na lata 2021-27, ponadto elementem pakietu budżetowego jest też tzw. fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.
KORONAWIRUS – RAPORT
Polexit. Jest możliwy?
Szef MSZ został zapytany w Polskim Radiu 24 o ewentualne zawetowanie przez Polskę unijnego budżetu i stanowisko opozycji, która uważa, że taka decyzja byłaby krokiem do wyjścia Polski z UE, do polexitu.
–
Polexit jest absolutnym absurdem, nigdy żadne polityczne ugrupowanie liczące się na polskiej scenie nie formułowało takiego postulatu, a obóz Zjednoczonej Prawicy byłby ostatnim, który by w tych kategoriach próbował myśleć albo prowadzić dyskurs – powiedział Rau.
Jego zdaniem mamy do czynienia z „
emocjonalną, a miejscami nawet histeryczną reakcją opozycji” na perspektywę zgłoszenie przez Polskę weta. – Weto jest absolutnie uprawnionym elementem zarówno negocjacji, jak i procedowania w kwestiach unijnych – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Zobacz też:
Konfederacja zmienia zdanie ws. zabierania Polsce unijnych pieniędzy?
Mechanizm dotyczący praworządności będzie ograniczał się tylko do ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej – powiedział w programie...
zobacz więcej
Weto ws. praworządności
Dodał, że instytucję weta można porównać do hamulca bezpieczeństwa w wagonie kolejowym, z którego korzysta się, kiedy następuje „realne zagrożenie podstawowych interesów kogoś z pasażerów, bądź podróżujących jako całości”.
–
Wtedy jest rzeczą naturalną, że istnieje możliwość sięgnięcia po taki hamulec bezpieczeństwa. I tak jest w tym przypadku, jeśli chodzi o dobro wspólne UE, to mechanizm warunkowości dotyczący praworządności stanowi oczywiste, ewidentne próby obejścia prawa unijnego pierwotnego, a więc traktatów o UE – powiedział Rau.
Opozycja
Parlamentarzyści KO i związani z nią samorządowcy przestrzegali w poniedziałek w całym kraju, że ewentualne weto do budżetu UE i tzw funduszu odbudowy oznacza wielomiliardowe straty. Bez tych środków, jak wskazywali, niemożliwa będzie m.in. kontynuacja inwestycji i dalszy rozwój Polski. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w poniedziałek po raz kolejny postulował wpisanie członkostwa Polski w UE do konstytucji.
Zobacz też:
Konfederacja zmienia Unijny budżet a praworządność. Ziobro: Polska powinna użyć weta
źródło:
PR24, PAP
#praworządność
#minister
#zbingiew rau
#polexit