RAPORT

Pogarda

PiS negocjuje z posłami opozycji w Sejmie. „Rozmowy trwają”

Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko opowiedział się w jednym z wywiadów za wejściem w koalicję z PiS (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko opowiedział się w jednym z wywiadów za wejściem w koalicję z PiS (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Najnowsze

Popularne

– Jeśli ktoś się do nas uśmiecha, to my się odwzajemniamy uśmiechem – mówi jeden z polityków PiS. Źródła zbliżone do kierownictwa partii przyznają, że rządzący są w trakcie rozmów z częścią posłów Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz15) na temat ich przejścia do klubu PiS. Decyzje w tej sprawie – zastrzegają – to raczej kwestia tygodni, a nie dni.

Nowy sondaż do Sejmu, duża zmiana poparcia dla PiS. Jedna partia pod progiem

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się dziś, najwięcej głosów zdobyłby PiS, który odrabia straty w porównaniu do poprzednich badań sondażowych....

zobacz więcej

Według informacji zbliżonych do kierownictwa PiS „przejęcie” opozycyjnych posłów miałoby dać partii rządzącej bufor w razie ewentualnego kolejnego buntu w klubie PiS, jak miało to miejsce podczas głosowania nad projektem dotyczącym ochrony zwierząt, czy w razie potencjalnych odejść.

PiS „odwzajemnia uśmiech”


Aby utrzymać bezpieczną większość w Sejmie PiS prowadzi już od pewnego czas rozmowy z posłami Kukiz'15. – Tak jak kiedyś mówił prezes partii Jarosław Kaczyński, jeśli ktoś się do nas uśmiecha, to my się odwzajemniamy uśmiechem – oświadczył jeden z polityków PiS, zbliżony do kierownictwa partii.

– Jeśli ktoś chce dołączyć do obozu dobrej zmiany, wpleść swoje postulaty w nasz program, uzupełnić go, to my zawsze jesteśmy otwarci na takie rozmowy. Najważniejsze, aby takie osoby wniosły merytoryczny wkład – dodał polityk.

Szef PSL: Wpiszmy członkostwo Polski w UE do konstytucji

Zgłaszamy wniosek o zmianę konstytucji Rzeczypospolitej i wpisanie do niej członkostwa Polski w Unii Europejskiej – oświadczył w poniedziałek lider...

zobacz więcej

Jeden z członków władz PiS potwierdził, że zaplanowane są kolejne spotkania między przedstawicielami partii rządzącej a członkami ruchu Kukiz'15. Zaznaczył jednak, że „żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, a rozmowy trwają”.

Większość w Sejmie


Według innego źródła w klubie PiS nie ma presji czasowej, żeby do sfinalizowania rozmów doszło w krótkim czasie. – To na pewno nie jest kwestia godzin czy dni, prędzej tygodni – zastrzega polityk.

Klub Prawa i Sprawiedliwości liczy teraz 234 posłów, do utrzymania większości w Sejmie potrzeba co najmniej 231 posłów. Zgodnie z Regulaminem Sejmu koło tworzy co najmniej trzech posłów. Cały czas jest wolny mandat po pośle Adamie Lipińskim, który znalazł się w zarządzie NBP. Jego miejsce ma zająć radny PiS z Bolesławca Szymon Pogoda. Po jego zaprzysiężeniu klub PiS liczyłby 235 posłów. Z kolei klub Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz15 liczy 30 posłów, z czego sześciu należy do Kukiz'15.

Powrót zawieszonych posłów

Aborcja podzieli opozycję? „W PO jest kilku bezobjawowych konserwatystów” [WIDEO]

W środę Parlament Europejski ma zająć się rezolucją dotyczącą protestów Strajku Kobiet w Polsce. Europosłowie PO i PSL nie zdecydowali jeszcze, czy...

zobacz więcej

W miniony wtorek władze PiS przywróciły w prawach członka PiS 13 z 15 zawieszonych we wrześniu posłów. Wtedy nie było w tej grupie byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Lecha Kołakowskiego.

Ten wcześniej we wtorek ogłosił, że odchodzi z PiS i zapowiadał powstanie koła poselskiego, do czego potrzeba minimum trzech posłów. Posłowie, którzy zostali przywróceni w prawach członka partii, deklarowali pozostanie w klubie PiS.

W środę Kołakowski i Ardanowski spotkali się z Jarosławem Kaczyńskim. Później tego dnia ogłoszono, że w przypadku Ardanowskiego i Kołakowskiego umorzono postępowanie w sprawie naruszenia statutu partii i wygasa decyzja o ich zawieszeniu w prawach członka PiS.

Nowa „piątka dla zwierząt”


Zawieszenia były skutkiem głosowania przez 15 posłów niezgodnie z dyscypliną głosowania przeciw tzw. piątce dla zwierząt, która zakładała m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. Wówczas przeciw „piątce” zagłosowali też wszyscy przedstawiciele Solidarnej Polski. Ustawa jednak została uchwalona; trwają nad nią prace w Senacie. PiS zapowiedziało jednak nową wersję ustawy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej