RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Poszanowanie osoby ludzkiej znaczyło dla Jana Pawła II więcej niż prestiż Kościoła”

Jan Paweł II (fot.  Getty Images/Anwar Hussein/WireImage)
Jan Paweł II (fot. Getty Images/Anwar Hussein/WireImage)

Najnowsze

Popularne

Jestem pewien, że gdyby Jan Paweł II miał kiedykolwiek poważną poszlakę ws. McCarricka, kazałby dogłębnie to zbadać i zastosowałby najsurowsze środki; poszanowanie osoby ludzkiej było dla niego święte i znaczyło więcej niż prestiż instytucji Kościoła – powiedział filozof prof. Rocco Buttiglione.

George Weigel: McCarrick bezwstydnie oszukiwał Jana Pawła II

Raport Watykanu ujawnia, że kardynał Theodore McCarrick bezwstydnie oszukiwał papieża Jana Pawła II – powiedział George Weigel, amerykański teolog...

zobacz więcej

Stolica Apostolska opublikowała 10 listopada raport na temat oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych byłego kardynała Theodore'a McCarricka z USA. Dokument ukazuje przypadki zaniedbań i lekceważenia w Watykanie sygnałów, jakie napływały ze Stanów Zjednoczonych o zarzutach stawianych McCarrickowi, który przekonał o swej niewinności Jana Pawła II.

Reakcja Watykanu


Ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick z USA, wydalony ze stanu kapłańskiego, w liście do ówczesnego sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza w 2000 r. zapewniał o swej niewinności i odrzucał zarzuty. List przeczytał papież – ogłosił Watykan.

Wieloletni włoski parlamentarzysta, filozof, prof. Rocco Buttiglione, że „raport jasno pokazuje, że w tym czasie nie istniały żadne dowody na to, iż McCarrick dopuścił się pedofilii lub jakiegokolwiek poważnego wykroczenia przeciwko obowiązkom swojego stanu”.

B. kardynał winny pedofilii przekazywał pieniądze duchownym w Watykanie

Przed blisko dwie dekady winny pedofilii b. kardynał Theodore McCarrick przekazał ok. 600 tys. USD innym duchownym – pisze w piątek „Washington...

zobacz więcej

Zapewnienia McCarricka


– Krążyły pogłoski, ale ilekroć odpowiednia władza ma dokonać jakiejś nominacji, pojawia się mnóstwo oszczerstw i plotek, a nawet istne kampanie dyfamacyjne wymierzone w zupełnie niewinnych ludzi. Niemniej jednak św. Jan Paweł II w pierwszej chwili postanowił usunąć McCarricka z listy kandydatów, kierując się kryterium roztropności duszpasterskiej. Zmienił zamiar, kiedy McCarrick napisał list, w którym odwołując się do Boga zapewniał, że nie tylko nigdy nie popełnił zbrodni pedofilii, ale też nigdy w życiu nie zgrzeszył przeciwko szóstemu przykazaniu – powiedział Buttiglione.

Zdaniem filozofa, „św. Jan Paweł II starał się ufać ludziom i z pewnością był przeciwny potępianiu kogoś przy braku dowodów”.

– Kiedyś mu powiedziałem: wasza Świątobliwość, biskup najwyraźniej Waszą Świątobliwość oszukuje. Posmutniał, zamyślił się przez chwilę i odparł: „Jeśli tak jest, to odpowie za to przed Bogiem”, ale decyzji nie zmienił – przekazał Buttiglione.

Stwierdził, że „na tę postawę miało wpływ jego doświadczenie obywatela państwa komunistycznego, w którym na porządku dziennym było skazywanie kogoś bez dowodów, na podstawie zwykłego posądzenia czy plotki szerzonej przez jego nieprzyjaciół”.

Buttiglione pytany, czy papież Jan Paweł II mógł wiedzieć o seksualnych nadużyciach McCarricka, podkreślił, że „nie wynika z tego (raportu Watykanu ws. McCarricka – red.), jakoby św. Jan Paweł II kiedykolwiek się dowiedział o przypadkach wykorzystywania seksualnego przez McCarricka”.

Oświadczenie przewodniczącego Episkopatu: Jan Paweł II został oszukany

Z opublikowanego 10 listopada przez Stolicę Apostolską raportu wynika, że święty Jan Paweł II został oszukany w kwestii byłego kard. McCarricka –...

zobacz więcej

Poszanowanie osoby– Jestem pewien, że gdyby kiedykolwiek miał nawet nie dowód, ale tylko poważną poszlakę, kazałby dogłębnie zbadać ten przypadek i zastosowałby najsurowsze środki. Poszanowanie osoby ludzkiej było dla niego święte i znaczyło znacznie więcej niż prestiż instytucji, również instytucji Kościoła. Wystarczy pomyśleć, z jaką odwagą prosił przy różnych okazjach o przebaczenie za grzechy ludzi Kościoła, co wielu mu wówczas zarzucało – zaznaczył filozof.

Dopytywany, gdzie jego zdaniem popełniono błąd ws. McCarricka, powiedział, że „nie potrafi odpowiedzieć”. Dodał, że „do tej kwestii trzeba by dodać pewną smutną uwagę: św. Jan Paweł II przeżył długą i dotkliwą agonię”.

– Wciąż był sobą, mózg funkcjonował dobrze, ale mięśnie poruszały się niezmiernie powoli, mówił z wielkim trudem i bardzo wolno, a jego morderczy niegdyś rytm pracy ogromnie spowolnił – stwierdził Buttiglione.

Prof. Rocco Buttiglione przez wiele lat zasiadał we włoskim parlamencie. W latach 2001-05 pełnił funkcję ministra ds. stosunków europejskich Włoch, a w latach 2005-06 był ministrem kultury Włoch. Obecnie jest kierownikiem katedry filozofii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej