RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Czarny Stasiu” stanie przed sądem za zaopatrywanie kiboli z Psycho Fans w amfetaminę

Zatrzymanie członków Psycho Fans (fot. CBŚP)
Zatrzymanie członków Psycho Fans (fot. CBŚP)

Stanisław J. ps. Czarny Stasiu, jeden z byłych członków gangu osławionego Janusza T. ps. Krakowiak, został oskarżony przez śląskie „pezety” Prokuratury Krajowej o produkcję i handel amfetaminą m.in. z członkami kibolskiego gangu Psycho Fans. Wraz z gangsterem na ławie oskarżonych zasiądzie siedem innych osób. To głównie zawodowi przestępcy, cieszący się w półświatku renomą jako tzw. sztywni, czyli niewspółpracujący z policją czy prokuraturą.

Boss gangu Psycho Fans podejrzany o zlecenie zabójstwa prokuratora

Maciej M. ps. „Maślak”, uważany za lidera gangu Psycho Fans, usłyszał zarzuty podżegania do zabójstwa śląskiego prokuratora, który rozpracowywał...

zobacz więcej

„Czarny Stasiu” to gangster, który znaczną część swojego życia spędził w więzieniu, w którym zagościł po raz pierwszy jeszcze w latach 80. Związał się później z Januszem T. ps. Krakowiak i razem z nim usłyszał jeden z wielu wyroków. Od upadku komunizmu w Polsce przebywał za kratami, z niezbyt długimi przerwami, od września 1991 do maja 2016 r. Gdy wyszedł na wolność, potrzebował pieniędzy. Niemal z marszu powrócił do przestępczego rzemiosła. Z pewnością nie znamy wszystkich jego dokonań od wiosny 2016 r., ale z zeznań świadka koronnego „Egona” wiemy m.in., że zajmował się handlem amfetaminą. Do jego klientów należeli m.in. członkowie kibolskiego gangu Psycho Fans. I stąd znalazł się w naszym zainteresowaniu – mówi jeden ze śląskich śledczych.

Z ustaleń Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, wynika, że Stanisław J., pomny zagrożenia ze strony potencjalnych konfidentów, działał w grupie, do której należeli przede wszystkim tzw. sztywni przestępcy. Czyli tacy, którzy nie współpracują z policją lub prokuraturą.

Grupa ta zajmowała się, w znacznej mierze, handlem narkotykami. Według śląskich „pezetów”, „Czarny Stasiu” i jego kompani kupowali płynną amfetaminę. Jest ona tańsza niż finalny produkt, ale wymaga jeszcze pewnej „obróbki” chemicznej. Ten proces nie jest jednak już tak skomplikowany i nie wymaga, jak produkcja narkotyku od zera do proszku, trudno dostępnych półproduktów.

Grupa gangstera wytrącała więc siarczan amfetaminy i od razu mieszała z tzw. dopełniaczami takimi jak np. kofeina, celem zwiększenia ilości, a co za tym idzie i zysków. Gotowy produkt trafiał do odbiorców na Śląsku, w tym do Psycho Fans. Zdaniem prokuratury gang, do którego należał Stanisław J. dysponowała kilkoma sztukami broni palnej.

Śledczy z „pezetów” oraz CBŚP ustalili, że ekipa „Czarnego Stasia” wyprodukowała co najmniej 27 kg amfetaminy oraz brała udział w obrocie 48 kg amfetaminy oraz 2,5 kg marihuany.

Sprzedali narkotyki za ponad milion złotych i brali udział w ustawkach

Kolejnych siedmiu członków gangu Psycho Fans, usłyszało zarzuty w śledztwie śląskich „pezetów” Prokuratury Krajowej i CBŚP. Bojówkarze Ruchu...

zobacz więcej

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, oskarżył „Czarnego Stasia” o „udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz udział w obrocie znaczną ilością narkotyków w postaci amfetaminy”. Pozostałe osoby objęte aktem oskarżenia odpowiedzą m.in. za udział w gangu oraz produkcję i udział w obrocie amfetaminy. Przestępcom grozi do 15 lat więzienia.

To kolejny już akt oskarżenia skierowany w związku ze śledztwem śląskich „pezetów” w sprawie działania gangu kibolskiego Psycho Fans, będącego bojówką Ruchu Chorzów. Z ustaleń śledczych wynika, że banda ta działała od 2010 do 2017 r., na terenie województwa śląskiego, a w szczególności w Chorzowie, Katowicach i Mysłowicach. Zdaniem prokuratury grupą kierowali: Maciej M. ps. Maślak, Łukasz L. ps. „Lucky” oraz Maciej S. ps. „Maciuś”.

Psycho Fansi mieli zajmować się handlem narkotykami, a także dokonywać m.in. brutalnych ataków na konkurencyjne grupy pseudokibiców. Najczęściej ze „sprzętem”, czyli groźnymi narzędziami jak maczety czy metalowe pałki. – Skutkiem brutalnego pobicia było m.in. doprowadzenie do śmierci jednego z kibiców konkurencyjnej drużyny piłkarskiej. W innym przypadku sprawcy dopuścili się pocięcia maczetami pokrzywdzonego, który na skutek tego czynu, a zwłaszcza uszkodzenia znacznych partii ciała, doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu – informowała Prokuratura Krajowa.

Psycho Fani rozbici. Potężny cios w gang pseudokibiców Ruchu

Dwie kobiety są podejrzane o wystawienie bandytom z Psycho Fans, kibolskiej bojówki Ruchu Chorzów, liderów chuliganów GKS Katowice i Górnika...

zobacz więcej

W listopadzie 2010 r. członkowie tej bandy postanowili dopaść kibiców Górnika Zabrze z Gliwic. W kilkudziesięciu napadli na wrogów. W czasie „akcji” jeden z kibiców Górnika stracił dłoń, odciętą maczetą.

Gang pogrążyli czterej członkowie Psycho Fans, którzy zdecydowali się na współpracę z policją i prokuraturą. W maju 2019 r. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował akt oskarżenia wobec 53 osób. Wówczas prokurator zarzucił im popełnienie łącznie prawie 100 przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstw polegających na obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, kradzieży z włamaniami, rozbojów, a także zabójstwa i pobicia ze skutkiem śmiertelnym.

Wciąż trwa śledztwo, w którym status podejrzanych ma 51 osób. Przed katowickim sądem trwa proces kilkudziesięciu kiboli. W ostatnim czasie sąd uchylił areszty większości z oskarżonych, którzy przekonują o swojej niewinności.

źródło:
Zobacz więcej