RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zaskoczył rosyjskich lekarzy. Żył ponad 50 lat z monetą w nosie

Po 53 latach moneta została usunięta (fot. domena publiczna, TT/netall)

W rosyjskiej miejscowości Zielonograd lekarze usunęli z nosa 59-letniego mężczyzny monetę o nominale jednej kopiejki. Pacjent przyznał, że włożył ją sobie do nosa, gdy miał około sześciu lat. „Bał się o tym powiedzieć matce, a potem zupełnie zapomniał” – podała służba prasowa Państwowego Szpitala Klinicznego w Zielonogradzie.

Lekarze usunęli pacjentce 17-kilogramowego guza

17 kilogramów ważył guz usunięty pacjentce podczas operacji ginekologicznej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach (WSP)....

zobacz więcej

Mężczyzna zgłosił się do lekarza kilka miesięcy temu, gdy zaczął miewać problemy z oddychaniem prawą przegrodą nosa. Przeprowadzono tomografię komputerową, która wykazała obecność zaokrąglonego ciała obcego. Dopiero wówczas pacjent przypomniał sobie, że gdy miał około sześciu lat, włożył do nosa małą monetę.

Z biegiem lat utworzył się kamyk nosowy – rhinolit. – Ten mężczyzna miał już wcześniej problemy z oddychaniem, ale wszystkie podejrzenia lekarzy dotyczyły krzywizny przegrody nosowej. Nowoczesna technologia pozwoliła wykryć prawdziwą przyczynę – mówi Tatiana Michajłowa, lekarz z miejscowego szpitala klinicznego.

Specjaliści przeprowadzili trwającą półtorej godziny operację. Usunęli monetę i wykonali korektę przegrody nosa. Mężczyzna odzyskał pełny oddech przez nos i po dwóch dniach od operacji został wypisany ze szpitala.

źródło:
Zobacz więcej