RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wkrótce koniec lockdownu w Anglii. Wróci system trzech stref

Musimy wytrzymać w starciu z wirusem – powiedział Johnson (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Premier Boris Johnson ogłosił w parlamencie „zimowy plan” walki z koronawirusem. Zapowiedział, że po zakończeniu lockdownu, 2 grudnia, w Anglii nastąpi powrót do trzypoziomowej skali restrykcji regionalnych, które jednak zostaną wzmocnione w stosunku do poprzedniej wersji.

Londyńczycy czekają na święta, mimo lockdownu

W Londynie ruszają przygotowania do Bożego Narodzenia, mimo obowiązującego tam wciąż lockdownu, który ma potrwać do 2 grudnia włącznie. Pojawiające...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Po raz pierwszy od czasu pojawienia się tego nieszczęsnego wirusa możemy dostrzec drogę wyjścia z pandemii. Przełomy w leczeniu, w testach i szczepionkach oznaczają, że kawaleria naukowa jest teraz w zasięgu wzroku. I wiemy w głębi serca, że w przyszłym roku odniesiemy sukces – mówił Boris Johnson w przemówieniu wygłoszonym w Izbie Gmin za pośrednictwem łączy wideo.

Jak poinformował, w środę – po czterech tygodniach lockdownu – przestanie obowiązywać zalecenie pozostawania w domach, a ludzie będą mogli je opuszczać z dowolnego powodu i spotykać się z więcej niż jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

Zasady w poszczególnych strefach


W czwartek konserwatywny gabinet ma ogłosić, jakie regiony trafią do poszczególnych sfer. W strefie numer 3 restauracje i hotele pozostaną zamknięte. Pod dachem obowiązywał będzie zakaz spotkań. Z kolei w strefach nr 1 i 2 możliwe będą nawet imprezy sportowe czy kulturalne z ograniczoną liczbą osób.

Wszędzie otwarte zostaną sklepy niesprzedające produktów pierwszej potrzeby. To kluczowy dla handlu okres przedświąteczny. – Do wiosny daleka droga, ale mamy za sobą punkt krytyczny, widać drogę ucieczki. Musimy wytrzymać w starciu z wirusem, aż masowe testowanie i szczepionki przybędą na ratunek. Każdy z nas może przyspieszyć nadejście tego momentu – mówił premier Johnson. Ale lider opozycji Keir Starmer pozostał sceptyczny.

– To ryzykowne. Bo poprzedni system stref nie zadziałał. (...) Skończyło się na ogólnokrajowym lockdownie. Nikt nie chce powtórki – mówił szef lewicy.

Wszystko to dotyczy Anglii. Walia, Szkocja i Irlandia Północna same ustalają swoje zasady.

Mapa zakażeń w Polsce

źródło:
Zobacz więcej