RAPORT

Pogarda

Aborcja podzieli opozycję? „W PO jest kilku bezobjawowych konserwatystów” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W środę Parlament Europejski ma zająć się rezolucją dotyczącą protestów Strajku Kobiet w Polsce. Europosłowie PO i PSL nie zdecydowali jeszcze, czy ją poprą. Lewica jest zawiedziona. – W szeregach PO jest kilku bezobjawowych konserwatystów. Niektórzy nawet pamiętają rekolekcje z Łagiewnik. Trudno im podpisywać się pod postulatami aborcji na życzenie do 12. tygodnia czy 9. miesiąca ciąży. To zrozumiałe i pokazuje zróżnicowanie światopoglądowe Koalicji Obywatelskiej – powiedział tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Suchanow na blokadzie zwolenników aborcji. Pytana o zarzuty Margota - ucieka. WIDEO

Kilkudziesięciu zwolenników aborcji zablokowało bramę wjazdową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na nagraniach, które publikuje portal tvp.info...

zobacz więcej

Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że europosłowie Europejskiej Partii Ludowej, w skład której wchodzi Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, woleliby, aby rezolucja dotyczyła ogólnie praworządności w Polsce. Kiedy pojawią się w niej zapisy popierające aborcję na życzenie, mogą zostać źle odebrane przez wyborców konserwatywnych tych ugrupowań. Dlatego europosłowie PO i PSL jeszcze nie zdecydowali, jak zagłosują. Robert Biedroń pisał na Twitterze o „zdradzie wobec Polek” i „chowaniu przez PO i PSL głowy w piasek”. Jego partyjna koleżanka Joanna Scheuring-Wielgus stwierdziła z kolei, że „stanie PO w rozkroku trwa w najlepsze”.

Poseł Lewicy o KO: Płaczą na losem kobiet na konferencji, a w Brukseli nie możemy na nich liczyć


– Jestem rozczarowany tą postawą. Jeżeli opozycja mówi jednym głosem w Polsce, to tak samo powinno być też w Europie. Kwestie poruszane przez Strajk Kobiet są absolutnie zrozumiałe i uzasadnione. Bardzo przykro mi przez zachowanie PO, bo są politycy Platformy, którzy potrafią stanąć na konferencji prasowej, zapłakać nad losem kobiet, a potem w Parlamencie Europejskim nie możemy na nich liczyć. Tak nie powinno być – mówił poseł Lewicy Andrzej Szejna.

Poseł KO o zarzutach Lewicy wobec europosłów PO: politykierstwo


– Dzisiaj jest czas łączenia, szukania wspólnych wartości, wspólnego programu, którym możemy przekonać do siebie Polki i Polaków. Szukanie na siłę powodów, które dzielą, jest przykładem najgorszego politykierstwa – skomentował pretensje Lewicy poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. Dlaczego polityczki KO biorą udział w protestach Strajku Kobiet, a europosłowie PO nie chcą poprzeć rezolucji? – Nie znam tekstu tej rezolucji. Wiemy, że w tych spotkaniach, marszach wyrażających sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej inspirowanej przez Jarosława Kaczyńskiego brali udział nie tylko ludzie o wrażliwości lewicowej – tłumaczył Suchoń.

Budżet UE wbrew kompromisowi? Premier Słowenii: Będzie to koniec Unii Europejskiej

Premier Słowenii Janez Janša wysłał list do szefów unijnych instytucji, w którym proponuje, by w sprawie budżetu unijnego i mechanizmu kontroli...

zobacz więcej

– Pozorowana kłótnia. Platforma Obywatelska zapewne poprze tę haniebną rezolucję dotyczącą aborcji. Te gesty i ruchy europosła Andrzeja Halickiego (przyp. red. – szefa delegacji PO w Parlamencie Europejskim) są próbą zaciemnienia obrazu i intencji dla opinii publicznej. PO ramię w ramię z Lewicą będzie walczyć, aby umożliwić dokonywanie aborcji na żądanie w Polsce – przekonywał poseł PiS Jan Mosiński.

Arkadiusz Mularczyk z PiS: Część wyborców PO to praktykujący katolicy


Czy skoro KO i Lewica nie mogą się dogadać w sprawie aborcji, to udałoby im się porozumieć co do programu wspólnego rządu? – Na pewno byłby to rząd bardzo szkodliwy dla naszego kraju. Platforma jest formacją liberalną, ale jest tam wąskie skrzydło konserwatywne, dla którego pełny dostęp do aborcji, który postuluje lewica, jest niedopuszczalny. Część wyborców PO to konserwatyści i też praktykujący katolicy. Byłoby to więc bardzo kłopotliwe – mówił poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej