RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Europejskie Spotkanie Młodych online. Wspólnota z Taizé ogłasza wstępny program

W 43. Europejskim Spotkaniu Młodych będzie można uczestniczyć online (fot. arch.PAP/Aleksander Koźmiński)

Po raz pierwszy Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę braci z Taizé w terminie 27 grudnia - 1 stycznia 2021 roku, będzie mieć miejsce w samej burgundzkiej wiosce oraz online. Bracia udostępnili orientacyjny program. Według pierwotnych planów wydarzenie miało się odbyć w Turynie na północy Włoch, jednak z powodu pandemii okazało się to niemożliwe.

„Jedność ponad granicami”. Przeor Wspólnoty Taizé o młodych Europejczykach

- Zgromadziliśmy się w całej różnorodności narodów, pochodzenia, poglądów – powiedział brat Alois, przeor Wspólnoty Taizé podczas wieczornej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Program online będzie zawierał następujące elementy: wspólne modlitwy, refleksje biblijne, dzielenie się online z innymi młodymi ludźmi, warsztaty” – informuje Wspólnota z Taizé na swojej stronie internetowej.

Jak podają organizatorzy, „niektóre wydarzenia będą transmitowane bezpośrednio z Taizé, w inne będzie można włączyć się osobiście, w swojej parafii czy duszpasterstwie. Tam, gdzie ograniczenia sanitarne związane z pandemią na to pozwolą”.

Modlitwy południowe o godz. 12:30 i wieczorne o godz. 20:30 będą transmitowane na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych i strony internetowej Taizé.

Spotkania online w międzynarodowych grupachJak co roku porannym punktem programu będzie wymiana myśli w małych grupach na tematy – społeczne bądź duchowe – przygotowane przez braci z Taizé. Wspólnota zaznacza, że jeśli zorganizowanie takiego spotkania nie będzie możliwe w lokalnej społeczności, to zachęca do indywidualnego zgłoszenia udziału w międzynarodowych grupach dzielenia online, za pośrednictwem specjalnie przygotowanej platformy. Zapisany przewidziano dla osób od 18. do 35. roku życia.

Rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych Taizé [WIDEO]

Chwilę po godzinie 19.00 w Hali Stulecia i w kościołach w centrum Wrocławia rozpoczęła się pierwsza wspólna modlitwa podczas 42. Europejskiego...

zobacz więcej

Jak poinformowano, „grupy te spotykać się będą cztery razy o stałych porach każdego dnia od 28 do 31 grudnia”. Dodano, że w przypadku „osób zgłaszających chęć udziału w spotkaniu w takiej właśnie formie byłoby ważne, aby zadeklarować swoje uczestnictwo przez wszystkie dni spotkania”. Zapewniono jednak, że „jeżeli dana osoba nie będzie dysponowała taką dużą ilością czasu ze względu na pracę lub inne powody”, to nadal „będzie ona miała dostęp do różnych innych wydarzeń programu online, bez konieczności osobistej rejestracji”.

Warsztaty i modlitwa o pokój

W programie Europejskiego Spotkania Młodych uwzględniono także tzw. warsztaty tematyczne. Dotychczas dotyczyły one m.in. kultury, sztuki, duchowości, problemów społecznych.

W samego sylwestra o godz. 23:15 rozpocznie się modlitwa o pokój na świecie, która również będzie transmitowana online z Taizé.

Gospodarzem ostatniej „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię” był Wrocław, który już po raz trzeci gościł pielgrzymów z całej Europy. Było to 5. Europejskie Spotkanie Młodych w Polsce. Zwyczaj organizowania Spotkań na przełomie starego i nowego roku zapoczątkował br. Roger, założyciel ekumenicznej Wspólnoty.

źródło:
Zobacz więcej