RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Blokada MEN. Wezwana karetka: manifestantka przykleiła dłoń do bramy

Zwolennicy aborcji zablokowali bramę wjazdową do MEN (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Zwolennicy aborcji zablokowali bramę wjazdową do MEN (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Policja interweniuje wobec zwolenników aborcji blokujących wjazd do MEN i most Łazienkowski. Karetka została wezwana do jednej z osób, „która tak zapalczywie usiłowała wyrwać kratę zabezpieczającą szybę w policyjnym radiowozie, że doznała urazu ręki”, a także osoby, która przykleiła dłoń klejem szybkoschnącym do bramy wejściowej. O sytuacji informuje warszawska policja na Twitterze.

Suchanow na blokadzie zwolenników aborcji. Pytana o zarzuty Margota - ucieka. WIDEO

Kilkudziesięciu zwolenników aborcji zablokowało bramę wjazdową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na nagraniach, które publikuje portal tvp.info...

zobacz więcej

Zwolennicy aborcji zablokowali dziś bramę wjazdową do MEN. Jak czytamy na Twitterze warszawskiej policji, w al. Szucha funkcjonariusze zmuszeni byli podjąć interwencję wobec osób blokujących jezdnię. „Podano komunikaty wzywające do zachowania zgodnego z prawem. W stosunku do osób lekceważących polecenia funkcjonariusze użyli siły fizycznej” – czytamy.

Część osób odmówiła podania swoich danych w trakcie legitymowania. Funkcjonariusze przewożą je do jednostek policji w celu weryfikacji tożsamości i wykonania niezbędnych czynności w związku z popełnionym wykroczeniem. Jak dodano, jedna z osób została zatrzymana za naruszenie nietykalności policjanta.

Z kolei na moście Łazienkowskim zwolennicy aborcji zablokowali lewe pasy ruchu na dwóch kierunkach. Policjanci wezwali holowniki do pomocy w usunięciu aut blokujących ruch. „Kierowcy, którzy celowo blokują ruch na przeprawie, muszą liczyć się z odholowaniem ich pojazdów na koszt właścicieli” – podano.

„Policjanci wezwali karetkę pogotowia do jednej z osób, która tak zapalczywie usiłowała wyrwać kratę zabezpieczającą szybę w policyjnym radiowozie, że doznała urazu ręki. (...) Pomocy lekarskiej wymaga także osoba, która przykleiła sobie dłoń szybkoschnącym klejem do bramy wejściowej do budynku” – dodaje policja.

Protesty w całej Polsce trwają od 22 października i są wyrazem sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych. Masowe manifestacje odbywają się pomimo pandemii koronawirusa i mają charakter nielegalnych zgromadzeń. Wywołało je orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

źródło:
Zobacz więcej