RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert o epidemii. „Ten tydzień jest decydujący, będzie dobrze, jeśli...”

W rozwoju epidemii w Polsce decydujący jest obecny tydzień; zdaniem eksperta liczba zakażeń powinna spadać. – Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze – powiedział w poniedziałek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Wirusolog: Pierwsze restrykcje wyhamowały epidemię. Teraz powinny być spadki

Pierwsze restrykcje wyhamowały epidemię, a teraz powinny być spadki — powiedział prof. Włodzimierz Gut. W jego ocenie oczywiście nie da się wykryć...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Na antenie TVP Info prof. Horban pytany był o stan epidemii w Polsce. Podkreślił, że najważniejszym miernikiem sytuacji nie jest liczba osób z dodatnim wynikiem testu, ale liczba zajętych łóżek w szpitalach oraz pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

– Najważniejsza jest liczba pacjentów wymagających hospitalizacji i liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, czyli liczba zajętych respiratorów. To jest miarą rzeczywistego rozmiaru epidemii, ponieważ to są twarde dane – zaznaczył lekarz.

Prof. Horban zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach Polska była na tzw. plateau – ponad 20 tys. osób zakażonych dziennie.

– Naszym zmartwieniem było, żeby nie było więcej, żeby liczba hospitalizowanych nie przekroczyła liczby dostępnych łóżek. W tym momencie, kiedy mamy tyle samo, a nawet z lekkim spadkiem; być może już jesteśmy na krzywej opadającej – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19.

Odnosząc się do zachowań obywateli prof. Horban zwrócił uwagę, że coraz więcej osób zamiast maseczek nosi różnego rodzaju zasłonki. One, jak podkreślił – przed niczym nas nie chronią.

Podkreślił, że najbardziej decydujący jest obecny tydzień. – Powinno spadać. Jak będzie 15 tys. w piątek lub w czwartek, to już jest dobrze – oświadczył.

Pytany o inny scenariusz, prof. Horban wyjaśnił, że większe ograniczenia powinny być konsultowane ze społeczeństwem. – Trzeba przekonać ludzi do konieczności tego typu ograniczeń – zaznaczył. Dodał, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze, ponieważ najtrudniej przechodzą infekcję.

Mapa zakażeń w Polsce

źródło:
Zobacz więcej