RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy chorzy na COVID-19 zarażają najbardziej? Wyniki badań

Przeanalizowano wyniki 79 badań (fot. PAP/Leszek Szymański, zdjęcie ilustracyjne)

Wśród chorych, u których pojawiły się objawy COVID-19, największe ryzyko zakażenia innych osób występuje w ciągu pięciu dni od pojawienia się pierwszych symptomów choroby – wykazała metaanaliza 79 badań.

Koronawirus: „Etap odpowiedzialności”, limit przy spotkaniach w domach

„100 dni solidarności w walce z Covid-19” – to zaprezentowany przez rząd plan działań. Jego pierwszym etapem ma być tzw. „etap odpowiedzialności”...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W badaniach nie analizowano przypadków osób, u których zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo. Wiadomo jednak, że takie osoby zakażają innych i są największym problemem dla opanowania epidemii. Badanie polegało na tym, że od pacjentów objawowych pobierano wymazy z nosa i jamy ustnej, a potem analizowano ilość i aktywność wirusów.

Autorzy badania, brytyjscy badacze na łamach pismo „Lancet Microbe” twierdzą, osoby z objawami COVID-19 wykazywały największą ilość i aktywność koronawirusów w okresie pierwszych pięciu dni od wystąpienia objawów choroby. Ustalono też, że zakaźność tych pacjentów utrzymywała się zwykle do dziewięciu dni (od pierwszych symptomów).

Wynika z tego, że decydujące znaczenie ma odizolowanie chorego od innych osób, gdy tylko pojawią się u niego pierwsze dolegliwości. Tylko w ten sposób można zatrzymać rozprzestrzenienia się infekcji.

Szef Pfizera: Możemy wysyłać szczepionkę w kilka godzin po jej zatwierdzeniu

Firma Pfizer będzie gotowa do wysyłania swojej szczepionki na COVID-19 w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia –...

zobacz więcej

Ochrona przed zakażeniem


Przed zakażeniem przenoszonym przez osoby bezobjawowe może uchronić jedynie przestrzeganie zasad epidemicznych, czyli noszenie maseczki ochronnej, dystans społeczny oraz mycie i dezynfekowanie rąk. Pomocne są też przesiewowe badania diagnostyczne na obecność SARS-CoV-2 i natychmiastowe izolowanie zakażonych.

Dr Muge Cevik z University of St Andrews, jeden z autorów metaanalizy 79 przeprowadzonych na świecie badań, podkreśla, że chorzy na COVID-19 są najbardziej zakaźni na początku choroby, kiedy koronawirusy wykazują największa aktywność.

Dodaje, że jak najszybciej powinni oni być izolowani, co – jak przyznaje – nie zawsze jest możliwe, choćby z tego powodu, że zanim otrzymają wynik badania na obecność SARS-CoV-2, już mogą przekazać infekcję innym ludziom, na przykład osobom z najbliższej rodziny.

źródło:

Zobacz więcej