RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chińskie media: rząd wprowadzi zachęty do posiadania dzieci

Komunistyczne władze ChRL wprowadziły w 1978 roku surową kontrolę urodzeń (fot. Liu Xin/China News Service via Getty Images)
Komunistyczne władze ChRL wprowadziły w 1978 roku surową kontrolę urodzeń (fot. Liu Xin/China News Service via Getty Images)

Władze Chin złagodzą „politykę dwojga dzieci” i udzielą „szerokiego wsparcia”, by zachęcić mieszkańców do prokreacji i złagodzić poważne problemy spadku siły roboczej i starzenia się społeczeństwa – podały państwowe chińskie media.

Chiny notują najniższy wskaźnik urodzeń od kilkudziesięciu lat

Chiny zanotowały najniższy wskaźnik urodzeń od 1949 roku, kiedy powstała Chińska Republika Ludowa. Spadkowego trendu nie odwróciło złagodzenie...

zobacz więcej

Nowe środki na rzecz zwiększenia liczby rodzących się dzieci mają zostać uwzględnione w pięcioletnim planie rozwoju gospodarczego na lata 2021-2025, który zostanie prawdopodobnie ogłoszony na sesji chińskiego parlamentu w przyszłym roku – przekazał dziennik „China Daily”.

Według cytowanych przez gazetę ekspertów w ciągu najbliższych pięciu lat spodziewane jest dalsze rozluźnienie kontroli urodzeń oraz „szerokie wsparcie społeczne i ekonomiczne”.

„Powszechna polityka drugiego dziecka nie oznacza pod żadnym względem końca optymalizacji polityki planowania rodziny. Kolejne inkluzywne środki demograficzne zostaną wprowadzone, by poprawić dzietność, jakość siły roboczej i strukturę populacji” – ocenił wiceprzewodniczący Chińskiej Agencji Populacji Yuan Xin.

Surowa kontrola urodzeń


Komunistyczne władze ChRL wprowadziły w 1978 roku surową kontrolę urodzeń, tłumacząc to negatywnym wpływem szybkiego wzrostu liczby mieszkańców na rozwój gospodarczy kraju.

Chiny u progu kryzysu demograficznego. Rekordowo mała liczba urodzeń

Państwo, które jeszcze do niedawna miało surowe kary za posiadanie zbyt dużej liczby potomstwa, teraz stoi u progu potencjalnego kryzysu...

zobacz więcej

Z biegiem lat przepisy stopniowo łagodzono, a od początku 2016 roku wszyscy Chińczycy mogą już mieć co najmniej dwoje dzieci. Przejście do „polityki dwojga dzieci” nie odwróciło jednak trendu spadającej liczby urodzeń, a kraj wciąż mierzy się z poważnym problemem starzenia się społeczeństwa i zmniejszania się siły roboczej.

Najniższy współczynnik narodzin od 1952 roku


W 2019 roku w Chinach urodziło się 14,65 mln dzieci, co przekłada się na współczynnik urodzeń na poziomie 10,5 na 1000 mieszkańców – najniższy od 1952 roku. Pod koniec zeszłego roku w kraju mieszkało 254 mln osób w wieku co najmniej 60 lat i stanowiły one 18,1 proc. wszystkich mieszkańców.

Według prognoz demografów liczba takich osób wzrośnie do 300 mln przed 2025 rokiem i do 400 mln przed rokiem 2035, zwiększając obciążenie krajowej służby zdrowia i systemu opieki społecznej. Do 2050 roku liczba Chińczyków w wieku produkcyjnym może się natomiast obniżyć o 200 mln.

źródło:

Zobacz więcej