RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stężenie gazów cieplarnianych rekordowo wysokie mimo pandemii i lockdownów

Wielu naukowców spodziewało się w tym roku dużego spadku emisji CO2 (fot. Lukas Schulze/Getty Images)

Stężenie gazów cieplarnianych osiągnęło nowy rekord w 2019 r. i wzrasta nadal w tym roku, mimo spodziewanych spadków emisji z powodu pandemii koronawirusa i towarzyszących jej ograniczeń – poinformowała w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Mikroplastik w śniegu na Mount Evereście. Przeprowadzono badania

Próbki śniegu z masywu Mount Everest okazały się zanieczyszczone mikroplastikiem – informują naukowcy na łamach pisma „One Earth”. Największe...

zobacz więcej

Wielu naukowców spodziewało się w tym roku największego spadku emisji dwutlenku węgla od pokoleń, ponieważ przyjęte przez władze wielu krajów obostrzenia, mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, doprowadziły do uziemienia samolotów, zatrzymania statków w portach i zmniejszenia ruchu na drogach – pisze agencja Reutera.

Jednak WMO opisała prognozowany spadek emisji jako małą zmianę, porównywalną do naturalnych wahań, której wpływ na stężenie CO2 w atmosferze będzie nieznaczny.

Stężenie CO2 wciąż rośnie


Dwutlenek węgla jest produktem spalania paliw kopalnych, który w największym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Jego ilość w atmosferze osiągnęła w 2019 r. nowy rekord, średni poziom CO2 przekroczył 410,5 ppm – pisze WMO w opublikowanym w poniedziałek raporcie na temat gazów cieplarnianych.

Nie są jeszcze znane wyniki za 2020 r., ale ze wstępnych odczytów danych zebranych przez stacje na Tasmanii i Hawajach wynika, że utrzymuje się trend wzrostu stężenia CO2 – czytamy w dokumencie.

Rekordowe tempo emisji


– W historii naszych pomiarów nigdy nie widzieliśmy tak szybkiego tempa wzrostu (poziomu emisji) – powiedział sekretarz generalny WMO prof. Petteri Taalas, odnosząc się do wzrostu od 2015 r. i apelując o „trwałe spłaszczenie krzywej (emisji)”. Wzrost emisji CO2 w 2019 r. jest większy niż w roku poprzednim, przewyższa też średnią roczną wartość wzrostu w ciągu poprzedniej dekady.

Stajemy się coraz chłodniejsi. Naukowcy nie bardzo wiedzą dlaczego

Od XIX wieku przyjmujemy, że przeciętna temperatura ciała zdrowego dorosłego człowieka wynosi 37 stopni Celsjusza. Taką wartość określił wówczas...

zobacz więcej

WMO przewidywało wcześniej, że z powodu pandemii emisja dwutlenku węgla może spaść w tym roku o 4,2 do 7,5 proc. Nie zmieniłoby to stężenia dwutlenku węgla w atmosferze, ale na moment powstrzymałoby tempo jego wzrostu.

Niezależnie od tego, co robimy, by ograniczyć emisję dzisiaj, znaczna część CO2 wyemitowanego do atmosfery już kilkadziesiąt lat temu pozostaje tam, przyczyniając się do globalnego ocieplenia – podkreślają klimatolodzy.

W latach 2018-19 w atmosferze podwyższyło się również stężenie metanu oraz podtlenku azotu – wynika z raportu WMO.

źródło:

Zobacz więcej