RAPORT

Pogarda

Europosłanka ws. polexitu. „To prorosyjskie i antyunijne formacje”

Jadwiga Wiśniewska o rzekomym polexicie (fot. arch. PAP/Wiktor Dąbkowski)
Jadwiga Wiśniewska o rzekomym polexicie (fot. arch. PAP/Wiktor Dąbkowski)

Najnowsze

Popularne

Jadwiga Wiśniewska (europosłanka PiS) zapewnia, że Polska nie opuści UE. Podkreśla, że rząd mówi głośne „tak” dla UE, ale jednocześnie głośne „nie” dla karcących nas mechanizmów, które w nierówny sposób traktują Polskę i inne kraje członkowskie. Zaznacza, że niemiecka prezydencja nie może łamać ustaleń podjętych na lipcowym szczycie Rady Europejskiej. – Prawo i Sprawiedliwość nie rozważa polexitu. Politycy, którzy te kwestie podnoszą, szkodzą Polsce – komentuje.

Szynkowski vel Sęk: Mówienie o polexicie to political fiction

Rząd nie planuje wyjścia Polski z Unii Europejskiej – zapewnił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W jego opinii mówienie o...

zobacz więcej

Polski rząd nie zawetował jeszcze propozycji niemieckiej prezydencji. Zapowiedziano jednak, że jeśli Bruksela będzie narzucała pomysł wiązania wypłat funduszy z tak zwaną praworządnością, weto może się pojawić.

Opozycja twierdzi, że doprowadzi to do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Z kolei część polityków Konfederacji przypomina, iż polexit może być „bezpiecznym wyjściem awaryjnym” i poważnie rozważają taki scenariusz.

– Takimi wypowiedziami szkodzą Polsce. Wykorzystują to zazwyczaj formacje polityczne, które są zdecydowanie prorosyjskie i antyunijne. W ten sposób starają się podbijać swoją obecność na scenie politycznej. A fakty są zupełnie inne – mówi portalowi tvp.info Jadwiga Wiśniewska, europosłanka PiS.

 – Niemal 90 proc. społeczeństwa popiera naszą  obecność w Unii Europejskiej. Musimy po prostu walczyć o przestrzeganie zasad. Ci, którzy chcą rozwalić Unię, stosują rozwiązania niezgodne z traktatami – wskazuje.

Węglarczyk cytuje japońskie media ws. Polski. Ostra odpowiedź internautów

Redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk chętnie cytuje zagraniczne media krytykujące polski rząd. Tym razem przywołał artykuł z japońskiej...

zobacz więcej

Teorie szkodliwe jak Strajk Kobiet?


Przedstawicielkę Prawa i Sprawiedliwości pytamy, czy w Brukseli temat ewentualnego wyjścia Polski z UE jest w ogóle brany pod uwagę. Jak słyszymy, zdecydowanie nie, bo nie chce tego żadna ze stron.

– Polski rząd ma inne priorytety. Mówimy głośne „tak” dla UE, ale mówimy głośne „nie” dla karcących nas mechanizmów, które w nierówny sposób traktują Polskę i inne kraje członkowskie. Walczymy o wspólnotę, w której wszyscy mają równe prawa, w której nie będzie równych i równiejszych – podkreśla Jadwiga Wiśniewska.

Ocenia, że antyunijne nastroje mają „podburzyć społeczeństwo stawiając fałszywą tezę, że rząd prowadzi działania destabilizujące”. Zaznacza, że wiązanie funduszy z budżetem jest niezgodne z prawem, więc nie można się na to godzić.

Wiśniewska stwierdza, że politycy podnoszący temat rzekomego polexitu szkodzą Polsce. – Tak samo, jak szkodzą ci, którzy wyprowadzają ludzi na ulice w czasie epidemii – wskazuje. Jak mówi, organizowanie i nawoływanie do protestów w czasie epidemii to „skandal” i narażanie się na konsekwencje wynikające z art. 165 Kodeksu karnego, który mówi, że każdy, kto stwarza zagrożenie epidemiologiczne, którego następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, podlega karze od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Strajk Kobiet nawołuje do palenia kościołów? Zawiadomienie do prokuratury

– To prosta ścieżka prowadząca do terroru politycznego – mówi portalowi tvp.info mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. To jego reakcja na...

zobacz więcej

Czyje stanowisko ma prezentować unijna prezydencja?


Komentując ewentualne weto polskiego rządu Bogdan Zdrojewski z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że „wąska dróżka do polexitu jest dziś autostradą”. W podobnym tonie wypowiada się wielu działaczy PO i Lewicy.

– Ci ludzie chcieliby wzbudzić antyunijne nastroje. Trzeba pamiętać, że to przedstawiciele totalnej opozycji przez lata budowali fałszywy obraz Polski w instytucjach unijnych, żądali powiązania budżetu z praworządnością, wskazywali, że praworządność w Polsce jest rzekomo łamana, a dziś ubolewają, że możemy stracić unijne fundusze. Ich działania nacechowane są skrajną hipokryzją – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Wiśniewska.

Podkreśla, że regulacje proponowane przez Niemców nie mają umocowania w traktatach unijnych.

– Prezydencja niemiecka jak każda inna ma obowiązek prezentowania przed Parlamentem Europejskim stanowiska Rady Europejskiej, a nie swojego własnego – stwierdza europosłanka i wyraża nadzieję, że część polityków wycofa się z kontrowersyjnych propozycji, a budżet zostanie niebawem przyjęty zgodnie przez wszystkie kraje. – Pozycja Polski w Unii Europejskiej była i jest niezagrożona – podsumowuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej