RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy szczepionka trafi do Polski? Rzecznik MZ podał datę

Szczepionka na koronawirusa ma być dostępna już na początku przyszłego roku (fot. PAP/EPA)

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział, że aby szczepionka przeciwko koronawirusowi mogła być dostępna w Polsce, najpierw musi zostać zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków. Rzecznik dodał, że w naszym kraju – według deklaracji producentów – szczepionka powinna być najpóźniej do połowy stycznia.

Jest nowa szczepionka na koronawirusa. Jaką skuteczność ma AstraZeneca?

Po amerykańsko-niemieckiej szczepionce i rosyjskim środku dobre wieści z Wielkiej Brytanii. Koncern farmaceutyczny AstraZeneca ogłosił, że jego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Rzecznik powiedział, że kiedy będzie znany dokładny termin dostępności szczepionki przeciwko koronawirusowi w Polsce, zostanie przeprowadzona akcja informacyjna o możliwości i kolejności szczepień.

– Na razie nikt nie musi się na nic zapisywać. Oczywiście w tej dłuższej perspektywie kilku miesięcy planujemy wyszczepić całe dorosłe pokolenie Polaków, ale to jest plan, akcja dobrowolna. Nie będzie tu żadnego obowiązku – zapewnił Andrusiewicz. Podkreślił, że „na pewno tych szczepionek będzie tyle, by całą populację dorosłą zaszczepić”.

Dodał, że ministerstwo opiera się na deklaracjach dwóch producentów co do terminu dostaw i do tego dostosowuje całą logistykę. Zaznaczył, że w przypadku szczepionek Pfizera musi być zachowana w czasie transportu bardzo niska temperatura.

Mapa zakażeń w Polsce

źródło:
Zobacz więcej